Forum Firm w Radlinie stawia na ekologię

0

Eko – akademia to cykl spotkań promujących ochronę środowiska w biznesie.

Współczesny świat wymusza na nas często zachowania, które wypływają z co najmniej z kilku pobudek. Tak jest również w przypadku ekologii. Z jednej strony troska o środowisko naturalne wiąże się z naszym samopoczuciem, naszym zdrowiem, a także ze spuścizną dla tych, którzy przyjdą po nas. Działalność człowieka bowiem w kolosalnym stopniu przekształca zastaną przez niego rzeczywistość. Wraz z rozwojem techniki i rozszerzeniem sfery działania ludzkiego zakres obserwowanych zmian wzrasta nieomal wykładniczo. Z drugiej strony człowiek, zwłaszcza w krajach, które stosunkowo niedawno przeszły proces transformacji kieruje się pobudkami materialnymi. Tym, co ma w kieszeni. Ta motywacja jest również zauważalna w przypadku zagadnień związanych z ekologią. Udowadnia to Forum Firm w Radlinie, które organizuje cykl spotkań, szkoleń i warsztatów, których tematyka wiąże zagadnienia edukacji, przedsiębiorczości oraz ochrony środowiska naturalnego. Prelegentami na spotkaniach są eksperci, przede wszystkim przedstawiciele środowisk akademickich (związanych m.in. z uczelniami politechnicznymi w Katowicach, Gliwicach oraz w Opolu). Naukowcy referując przedstawiają lokalnym biznesmenom, jakie korzyści niesie za sobą wiązanie spraw ekonomicznych i ekologicznych. Ich prelekcje udowadniają przedsiębiorcom, że ekologia może być opłacalna. Podczas warsztatów wskazują np. jak można zaoszczędzić na rachunkach, dzięki umiejętnie przeprowadzonym procesom termomodernizacyjnym, jak inwestować w segment wykorzystujący energię naturalną, czy jak zachować się, by uniknąć kar finansowych związanych z naruszeniem przepisów o ochronie środowiska. Przykładowe tematy, które będą poruszane będą na „akademii” to podatek od deszczu, ochrona środowiska w procesie inwestycyjnym, czy ekozarządzanie. Doświadczenia z ubiegłych lat wskazują, że jest inicjatywa potrzebna. Spotkania cieszą się dużym zainteresowaniem. Podczas warsztatów frekwencja wynosi średnio 20 – 30 osób, a bywa że zebranych jest więcej. Co ważniejsze „Eko – akademia przedsiębiorczości” przyciąga również ludzi niezwiązanych z Forum Firm w Radlinie, co wskazuje że istnieje nawet potrzeba rozszerzenia kręgu adresatów.

- reklama -

 

Forum Firm w Radlinie kwestie ekologiczne podnosiło na swoich
spotkaniach już kilkakrotnie. Na zdjęciu spotkanie
przedsiębiorców w sprawie „Zielonego audytu”

Tegoroczna edycja ma obejmować cykl 7 spotkań. Warsztaty mają odbywać się raz w miesiącu i trwać średnio 45 do 60 minut. Poprowadzą je Iwona Kłosok-Bazan – adiunkt w Katedrze Techniki Cieplnej i Aparatury Przemysłowej na Wydziale Mechanicznym Politechniki Opolskiej, wykładowca na kierunku Inżynieria Środowiska oraz Izabela Czeremcha – zastępca kierownika Działu Doradztwa, Szkoleń i Marketingu Regionalnego Centrum Innowacji i Transferu Technologii. Impreza organizowana jest w dużej mierze dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Na zebraniu zarządu WFOŚiGW 2 września podjęto decyzję o przyznaniu tej inicjatywie dotacji w wysokości 6 tysięcy zł. Te pieniądze to 80 proc. kosztów organizacji imprezy. Ilona Fibic z Forum Firm w Radlinie powiedziała nam: – ekologia staje się coraz bardziej poważnym tematem w rozmowach przedsiębiorców. Biznes patrzy oczywiście, w jaki sposób można połączyć zagadnienia ekologiczne i ekonomiczne. Szukamy i tutaj korzyści, np. poprzez oszczędności uzyskane dzięki wdrożeniom programów związanych ze zmniejszeniem zużycia energii. Z drugiej strony ochrona przyrody zauważam, że ochrona środowiska naturalnego staje się wartością samą w sobie. Coraz mocniej dostrzegamy, że to środowisko, w którym żyjemy nie może ulegać stałej degradacji. Jesteśmy jego częścią i każda nadmierna ingerencja oraz wywołane szkody uderzają również w nas. Uświadomienie tego faktu to istotna rzecz i dlatego organizujemy naszą „akademię”. Jesteśmy wdzięczni Wojewódzkiemu Funduszowi za wsparcie, bo dla organizacji podobnym naszej nie byłoby możliwe prowadzenie działalności w takim zakresie, bez środków zewnętrznych.

Leszek Iwulski

 

 

 

"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach". 

————————————————

 Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na:

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here