Segregacja brzmi dumnie

0

WFOŚiGW w Katowicach wspiera rydułtowską kampanię promującą selektywne zbieranie odpadów.

„Rydułtowy segregują – mnie też to dotyczy”. Dotyczy wszystkich mieszkańców Śląska, Polski, Europy. Nazwa kampanii zainicjowanej przez ratusz, a zorganizowanej w rydułtowskich szkołach trafnie oddaje potrzebę wspólnotowego podejścia do problematyki gospodarki odpadami. Zagadnienia segregacji śmieci, recyclingu w swojej istocie bowiem są odpowiedzią na pytanie – „Jak bardzo zależy nam na utrzymaniu dobrego stanu środowiska naturalnego”. To pytanie według wielu autorytetów ze świata nauk społecznych (jak chociażby Ulricha Becka, autora głośnej pozycji zatytułowanej „Społeczeństwo ryzyka”) będzie jednym z najpoważniejszych, na jakie będzie musiała odpowiedzieć sobie ludzkość w XXI wieku. Odpowiedź dają już organizatorzy akcji skierowanej do mieszkańców Rydułtów. Przedsięwzięcie ma zachęcić mieszkańców Rydułtów do korzystania z nowo wybudowanego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

- reklama -

 

Segregacja śmieci to jeden z przejawów troski o środowisko naturalne.

 

W ramach projektu przygotowane zostaną tablice i plakaty informacyjne, torby (ekologiczne) promujące korzystanie z PSZOK, a także dwie wielkoformatowe tablice zachęcające do selektywnej zbiórki odpadów. Inicjatywa ma trafić także do najmłodszych, do tych, którzy w niedalekiej przyszłości sami będą musieli zagospodarować swoje najbliższe otoczenie. Akcja promująca segregację śmieci ma trafić do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Maluchy dostaną np. zakładki do książek o treści promującej segregację śmieci. Starsi uczniowie będą brali udział w konkursie zatytułowanym „drugie życie odpadu”. W ramach tego projektu dzieci będą miały wykonać dowolny przedmiot użytkowy wykonany z materiałów wtórnych. Nagrody dla twórców najlepszych prac powędrują do trojga  autorów w dwóch kategoriach wiekowych. Na kampanię organizatorzy przeznaczyli ponad 19,5 tys. zł. Projekt uzyskał wsparcie ze strony Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w wysokości ponad 15 tys. zł.

Leszek Iwulski

 

 

 

"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach". 

————————————————

 Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na:

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here