Głównym pomysłem programu readaptacji społecznej „S.T.O.P. – Skazani Tworzący Oddziaływania Profilaktyczne” jest zaangażowanie skazanych do współprowadzenia oddziaływań z zakresu profilaktyki uzależnień.
Idea ta przypomina działanie grup samopomocowych, gdzie sam prowadzący uzyskuje „korzyści” z prowadzenia oddziaływań profilaktycznych. Co najważniejsze osadzeni realizujący program poprzez swoje zaangażowanie oddziałują na inne osoby.
W ramach działającego w tutejszym zakładzie „eksperymentalnego studia dźwięku i obrazu” (kółko zainteresowań skupiające 2 zespoły muzyczne „Dream” oraz „The Next Step” oraz pracowników radiowęzła więziennego) grupa osadzonych pod kierownictwem wychowawcy ds. KO gra muzykę do seansu filmowego, złożonego z kilku filmów pt.: „Korkociąg”, „Wóda”, „Pije Kuba do Jakuba”, „Milionowy klient w Izbie Wytrzeźwień”. Są to czarno białe filmy, które w czasach „żelaznej kurtyny” były prezentowane jako kroniki filmowe. Ich esencją jest pokazanie strat i drastycznych skutków wynikających z nadmiernego stosowania napojów alkoholowych. W film zostały w kompilowane „spoty profilaktyczne” pokazujące mechanizmy uzależnienia i zagrożenia wynikające z nadużywania alkoholu.
W ramach tej inicjatywy zorganizowano w sumie kilkadziesiąt koncertów profilaktycznych. W ostatnim czasie zagrano dla młodzieży z Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Raciborzu oraz pacjentom Wojewódzkiego Ośrodka Leczenia Odwykowego w Gorzycach.
Tekst: por. Tomasz Brzozowski
Foto: mł.chor. Waldemar Kałdoński
publ. /ps/