Debata o walce z niską emisją

Na spotkaniu zabrał głos Andrzej Pilot, który uważa, że niską emisję można zwalczać jedynie za pomocą kompleksowych działań obejmujących m.in. edukację dla środowiska. 

Na Górnym Śląsku poważna debata o przyszłości naszej atmosfery. Tematem przewodnim – niska emisja. Stężenie pyłu zawieszonego w powietrzu to kwestia, która spędza sen z oczu śląskim politykom, samorządowcom, ludziom nauki i działaczom ekologicznym. W spotkaniu w Media Centrum wzięli udział m.in. Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Andrzej Pilot, Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka – Szulik,   Prezes Katowickiego Holdingu Węglowego Zygmunt Łukaszczyk i profesor Jacek Szołtysek z Uniwersytetu Ekonomicznego. W dyskusji poruszono również temat, który wydaje się kluczowy dla działań skierowanych na walkę z zjawiskiem niskiej emisji, czyli decyzji Prezydenta RP Andrzeja Dudy o podpisaniu tzw. "Ustawy antysmogowej". Ustawa ceduje na szefów magistratów możliwość podjęcia decyzji o zakazie palenia węglem w danej gminie.

- reklama -

 

 

Eksperci ocenili, że ocena tej decyzji jest niezwykle trudna, a jej konsekwencje w chwili obecnej są trudne do określenia. Szef Funduszu Andrzej Pilot zauważył: – Mieszkamy na węglu. Nie możemy sobie pozwolić na odcięcie gałęzi na której siedzimy. Musimy zidentyfikować problem zlikwidowania niskiej emisji. By do tego doszło muszą się zmienić trzy płaszczyzny: urządzenie, w którym palimy, to czym palimy i kontrola. – Ocena prezesa WFOŚiGW była zbieżna ze stanowiskiem Prezydent Zabrza, która zwróciła uwagę zwłaszcza na rolę edukacji w promowaniu ochrony środowiska. Według Prezydent: – Musimy więcej edukować i uświadamiać. Ekologia musi iść pod rękę z ekonomią. – Na konferencji zidentyfikowano kwestie kluczowe dla zwalczania zjawiska niskiej emisji. Zaliczono do nich przede wszystkich: zagadnienia związane z edukacją ekologiczną, zmian na poziomie legislatywy, które dadzą do ręki narzędzia samorządom, pochodzenie środków przeznaczonych na walkę z pyłem zawieszonym, który naprawdę źle działa na zdrowie Ślązaków.

 

 

  -Mieszkamy na węglu. Nie możemy sobie pozwolić na odcięcie gałęzi na której siedzimy.- Zauważył na konferencji Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Andrzej Pilot (na zdj. pierwszy od prawej).

Iwulski Leszek 

 

 

 

 

"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach". 

————————————————

 Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na:

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj