Siedemdziesiąt lat „Kasprowicza”. Zobacz archiwalne zdjęcia!

4

Przyjaźnie na całe życie, pierwsze miłości, ciepłe wspomnienia. I Liceum Ogólnokształcące na stałe wpisało się w krajobraz Raciborza.

Siedemdziesięciu siedmiu uczniów i troje nauczycieli w 1945 roku przekroczyło próg pierwszej, polskiej, ponadgimnazjalnej szkoły w Raciborzu i tym samym otwarło nowy rozdział miejskiej edukacji. 15 czerwca z pieśnią na ustach młodzież na czele z dyrektorem Wiktorem Kapaunem przemaszerowała ulicami miasta, wzięła udział w uroczystej mszy, a później zasiadła w szkolnych ławach. Pierwszy rok szkolny trwał tylko półtora miesiąca. Rok później było tutaj już 6 oddziałów i 195 uczniów, a zespół pedagogów powiększył się do 10 osób. – Nie było zeszytów, pisało się na odwrocie niemieckich rachunków lub pism urzędowych. Te swoiste "kajety" zbieraliśmy po domach czy śmietnikach. Wieczne pióro było rarytasem – wspominał J. Burek na łamach Gazety Raciborskiej z dnia 28 grudnia 1995 roku. Nie było podręczników, pomocy naukowych. Byli natomiast nauczyciele, którzy wkładali całe serce w naukę i wychowanie młodzieży. – Zacny prof. Zontek, matematyk, niekwestionowany autorytet. Czcigodny prof. Gadomski, uczący mnie historii, a przed wojną rzekomo kurator lwowski. Po nim prof. Brzozowska, która wykładając historię pisała wszystko na tablicy, stąd najwięcej pisano na tym przedmiocie. Pani prof. Górzyńska, zacna ta kobieta kosztem swej dobroci użerała się z nami, chcąc oswoić z j. francuskim. Prof. Mleczko, prof. Godzik, nauczyciel chemii sztubacko przez nas przedrzeźniany z racji jego zacinającej się wymowy. Prof. Wróbel, polonistka którą zwolniono z pracy za klerykalizm niegodny nauczyciela PRL – wspominał pierwszych nauczycieli I Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu J. Burek.

- reklama -

 

 

Klasa III b. Rok szkolny 1969/70.

 

Starania nauczycieli nie poszły na marne. W 1947 roku w szkole odbyła się pierwsza matura. Było to wielkie wyzwanie dla całej kadry dydaktycznej. Mimo trudnych warunków kształcenia z 10 abiturientów zdało ją 9. Pozytywny wynik z egzaminu dojrzałości świętowali wówczas Zygmunt Buchman, Irena Kapaun, Godzisław Lelonek, Mieczysław Nitefor, Stanisław Ochota, Andrzej Szypowski, Roman Szypowski, Wiesław Szypowski, Zofia Warzenica. Od tamtego wydarzenia upłynęło już sporo czasu. Do dnia dzisiejszego szkoła wypuściła ze swoich murów 7503 absolwentów. Wielu z nich osiągnęło niemałe sukcesy – w sporcie, biznesie, medycynie, polityce, nauce czy na scenie. Wśród absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu można wymienić takie nazwiska jak Maciej Sokołowski (dziennikarz, korespondent TVN24 z Brukseli), Rafał Brzoska (założyciel InPost), Magdalena Grąziowska (aktorka, znana z serialów "Londyńczycy", "Barwy szczęścia"), Monika Wanat (wydawca strony głównej Onet.pl), Gabriela Lenartowicz (wicewojewoda śląski), Marek Girek (prezes Data Techno Park sp. z o.o.), Maciej Małek (aktor Teatru im. S. Jaracza w Łodzi), Paweł Newerla (radca prawny, historyk, publicysta), Hubert Kostka (piłkarz, bramkarz, mistrz olimpijski z 1972 r.). Szkoła może pochwalić się także tym, że to tutaj swoją edukację rozpoczął Łukasz Krakowczyk, chirurg na co dzień związany z Centrum Onkologii w Gliwicach i pracujący na stanowisku adiunkta w klinice Chirurgii Onkologicznej i Rekontrukcyjnej. Pan Łukasz w 2013 roku wraz z innymi, ośmioma chirurgami wykonali pierwszy na świecie ratujący życie przeszczep twarzy. Zabieg trwał 27 godzin i zakończył się powodzeniem. Szkoła związana jest również z osobą Jana Kasprowicza, patrona szkoły. Jan Kasprowicz uczęszczał do tutejszego gimnazjum ewangelickiego, na kanwie którego powstało dzisiejsze I Liceum Ogólnokształcące.

 

Prof. Franciszek Zontek w otoczeniu swoich uczniów.

 

Szkoła przez lata zmieniała się. Zmieniał się jej wygląd, program nauczania, zmieniała się kadra, dyrektorzy. Od początku istnienia szkołą kierowali wspomniany już wcześniej Wiktor Kapaun (1945-1947), Józef Grabowski (1947-1950), Andrzej Charzewski (1950-1959), Irena Ścibor-Rylska (1959-1966), Marian Lipa (1966-1972), Kamil Simek (1972-1990), Janusz Nowak (1990-1997), Janina Wystub (1997-2008). Od 2008 roku funkcję dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu pełni Wojciech Janiczko. Dzięki staraniom tych osób i całej kadry placówka może pochwalić się dziś tytułem "Srebrnej szkoły" w Rankingu Perspektyw, dzięki któremu dołączyła do grona najlepszych liceów w kraju. Uczniowie nie tylko zdobywają tutaj wykształcenie, osiągają bardzo dobre wyniki na olimpiadach naukowych, egzaminach maturalnych, ale także rozwijają swoje zainteresowania, pasje, poznają świat. Szkoła organizuje wycieczki zagraniczne, wymiany uczniowskie z zaprzyjaźnioną szkołą w La Souterraine we Francji, warsztaty w Londynie czy wyjazdy na jarmarki w Dreznie. W 2013 roku I LO nawiązało współpracę z Fundacją Pennsylvania Partnerships Abroad z USA. Do chlubnych tradycji tej placówki nawiązuje utworzone w 2001 roku Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi im. J. von Eichendorffa. Od września 2011 roku chętni mogą podjąć także naukę w 4-letnim Liceum Plastycznym. Od 1999 roku w szkole działa również Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Raciborzu, które powołane zostało w celu propagowania i utrwalania długoletniej tradycji szkoły.

 

Pierwszy zjazd absolwentów odbył się w 1965 roku,
po 20. latach funkcjonowania szkoły.

 

Rok 2015 jest dla I Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu rokiem wyjątkowym. Szkoła świętuje bowiem jubileusz 70-lecia. Z tej okazji Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół I LO wraz z Dyrekcją szkoły organizuje zjazd absolwentów. Patronat nad zjazdem objął Prezydent Miasta Racibórz oraz Starosta Raciborski. Będzie uroczysta msza św., możliwość zwiedzenia szkoły, bal absolwentów. W świadomości wielu mieszkańców Raciborza i okolic nazwa I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza od lat wywołuje ciepłe skojarzenia. Uczniami tej szkoły są już często wnuki jej absolwentów. Podczas zjazdu z pewnością nie zabraknie zatem miłych spotkań, wzruszeń, wspomnień. Patronat medialny nad tym wydarzeniem objął dwutygodnik regionalny Gazeta Informator i portal raciborz.com.pl.

 

 

Kalendarium I Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu:

1945

od 9 maja – trwał, organizowany przez Wiktora Kapauna przy pomocy miejscowego duchowieństwa, nabór do tworzonej szkoły średniej
15 czerwca – oficjalnie rozpoczęto działalność Państwowego Liceum i Gimnazjum (pochód młodzieży do kościoła Matki Bożej, nabożeństwo, odśpiewanie hymnu " Boże coś Polskę ", powrót do budynku szkolnego przy placu Mostowym)
16 czerwca – przeniesienie szkoły do obecnie zajmowanego budynku (postawiono go w 1901 roku, był siedzibą władz regencyjnych, w 1938 umieszczono w nim gimnazjum realne, a w końcowym okresie wojny pełnił rolę lazaretu – najpierw niemieckiego, następnie sowieckiego)
18 czerwca – wybór pierwszego samorządu uczniowskiego, którego przewodniczącym został Zbigniew Zapłata
26 czerwca – pierwsze zebranie rodziców uczniów szkoły
4 lipca – pierwsze posiedzenie Rady Pedagogicznej, składającej się z trzech osób: Wiktor Kapaun – dyrektor placówki, Józef Podhajski – nauczyciel, Franciszek Chanik – nauczyciel
14 lipca – szczupłe grono nauczycielskie powiększyła nauczycielka języka polskiego, Jadwiga Kapuścikowa;
5 września – dokonanie podziału szkoły na Państwowe Liceum i Gimnazjum Męskie, w dalszym ciągu kierowane przez Wiktora Kapauna oraz Liceum i Gimnazjum Żeńskie, którego dyrektorstwo objął Jerzy Gadomski
12 – 13 listopada – zorganizowano pierwsze rekolekcje szkolne z okazji uroczystości Świętego Stanisława Kostki, patrona szkoły
23 listopada – odbyła się pierwsza wycieczka szkolna (do Katowic na spektakl " Wesele " Wyspiańskiego)

1946

16 stycznia – zorganizowano w auli szkolnej gwiazdkę, w której uczestniczył m. in. ówczesny wicewojewoda Arka Bożek
30 marca – urządzono wieczór ku czci Adama Mickiewicza, na który zaproszono mieszkańców Raciborza

Zobacz pełne kalendarium szkolne>>
 

Paulina Krupińska

- reklama -

4 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here