„Falbanka i szabelka” – premiera spektaklu w nowej obsadzie

0

Rok temu Tetr Amatorski "Na Zamku" wystawił swój pierwszy spektakl. Z tej okazji 23 października odbędzie się premiera spektaklu "Falbanka i szabelka" w nowej obsadzie.

Artyści i Prowadzący Teatr Amatorski „Na Zamku” dołożyli swoją „cegiełkę” w postaci programów artystycznych i sztuki komediowej do obchodów Roku Teatru. We wrześniu tego roku, teatr obchodził rocznicę swojej działalności, ale już może się pochwalić wieloma występami, zarówno w Raciborzu jak i poza nim.

- reklama -

Pierwszym występem był teatr rozrywki, wystawiony 17 października 2014 roku w Domu Kultury „Strzecha”, z okazji 100-lecia Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” i 95-lecia Polskiego Ruchu Olimpijskiego, gdzie zostaliśmy zaproszeni przez Zarząd i ówczesnego Pana Prezesa Klubu Olimpijczyka „Sokół” Wojciecha Nazarko. Ponieważ „Sokół” narodził się we Lwowie, dlatego też przygotowaliśmy „Lwowskie klimaty”. Był to program bardzo ciepło przyjęty przez zaproszonych Gości, którzy zaszczycili uroczystość, przyjeżdżając z całej Polski i z zagranicy. To samo przedstawienie rozrywkowe zostało powtórzone 12 listopada 2014 roku na Zamku Piastowskim z okazji uroczystej sesji Rady Powiatu Raciborskiego.

 

Garderoba Teatru Amatorskiego "Na Zamku".

 

13 grudnia 2014 roku na Zamku Piastowskim wystawiony został teatr poetycki „Wigilijna symfonia na Zamku”. 40-minutowy program zawierał teksty związane z tematyką bożonarodzeniową; przygotowane zostały kolędy. Ciekawym akcentem były stroje występujących, które dopełniały scenografię do programu oraz przedstawiały miniaturę społeczeństwa. Od nowego roku z „Noworoczną symfonią” teatr gościł w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej (8 stycznia); w Domu Pomocy Społecznej „Złota Jesień” (15 stycznia); w Zakładzie Karnym (22 stycznia); w auli PWSZ-u dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku (28 stycznia) oraz w Zakładzie Poprawczym i Schronisku dla Nieletnich (29 stycznia). Oczekiwana, pierwsza sztuka teatralna, komedia „Falbanka i szabelka” autorstwa Łukasza J. Porwoła wystawiona została w sali konferencyjnej Zamku Piastowskiego 29 i 30 maja. Publiczność nie szczędziła pochwał i gratulacji dla wspaniałej grupy, w której znaleźli się młodzi wykonawcy i seniorzy. W różnych artykułach mogliśmy przeczytać, że była to profesjonalna gra i przewspaniały tekst sztuki.

20 czerwca grupa teatralna wystąpiła z teatrem poetyckim „Czerwcowe wariacje o miłości w poezji”. W nastroju kawiarnianym, przy pełnej sali i czarującej, ogrodowej scenografii zrodził się klimat pełen refleksji, radości i uroku. Niedługo potem Dyrektor Michał Fita zaprosił teatr do Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej, gdzie 30 czerwca, przy wspaniałej publiczności, aktorzy brawurowo wystawili spektakl „Falbanka i szabelka”.

Zapracowani, ale bardzo szczęśliwi artyści, przyjęli kolejne zaproszenie od Dyrektor Domu Kultury w Kobyli Wiesławy Bochynek. Wielka gościnność Pani Dyrektor i mieszkańców Kobyli była podziękowaniem za wspaniałe doznania teatralne, jakie zgotowali występujący. Grupa teatralna i zaproszeni Goście w osobach: Wicestarosty Raciborskiego Marka Kurpisa, Dyrektor Zespołu Szkół Sportowych Ewy Lewandowskiej, Prezes Stowarzyszenia „Persona” Haliny Rycerz-Kuligi oraz seniorów ze Stowarzyszenia „Persona” zaprezentowali się na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Narodowym Czytaniu „Lalki” Bolesława Prusa. W pięknych strojach epoki pozytywizmu przypominali bohaterów powieści. Czytaniu towarzyszyła muzyka z filmu „Lalka”, w reżyserii Wojciecha Hasa.

Teatr Amatorski „Na Zamku” może się poszczycić przepiękną garderobą strojów i rekwizytów teatralnych z różnych epok i do różnych form teatralnych, które skompletował Łukasz J. Porwoł. Poniżej przedstawiamy fotorelację niektórych z nich. Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z Teatrem Amatorskim „Na Zamku”, już 23 października, o godzinie 18.00 do sali konferencyjnej Zamku Piastowskiego na spektakl komediowy „Falbanka i szabelka”.

/Zamek Piastowski, publ.p/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here