Nie mają jeszcze matury, już zostali studentami

0

17 października ruszył krzyżanowicki Uniwersytet Dziecięcy. Najmłodsi studenci gminy Krzyżanowice odebrali indeksy, złożyli ślubowanie i zostali pasowani na studenta.

Uniwersytet Dziecięcy działa przy Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu.W uroczystej inauguracji roku akademickiego 2015/2016, który odbył się w sali narad Urzędu Gminy, wzięli udział przewodniczący Rady Gminy Brunon Chrzibek, wiceprzewodnicząca Gabriela Jendrzejczyk i dyrektor GZOKSiT Daria Wieczorek. Wykład inauguracyjny "Zagadki biotechnologii od starożytności do XXI wieku", otwierający cykl uniwersyteckich wykładów, wygłosiła biotechnolog mgr Joanna Lilpop z BioCentrum Edukacji Naukowej BioCEN.

- reklama -

 

 

 

 

Młodzi studenci zafascynowani poznawali świat biotechnologii i odkryć naukowych. Rozmawiali i dyskutowali o produktach dnia codziennego, które powstały w wyniku procesów biotechnologicznych. Zastanawiali się czym różniła się biotechnologia starożytna od tej współczesnej, do której potrzeba laboratorium. Na koniec wykładu każdy uczestnik otrzymał wydrukowany przepis na przeprowadzenie własnej izolacji DNA z domowej roślinki. Wykładu pilnie słuchali dorośli, którzy towarzyszyli swoim pociechom podczas pierwszych zajęć. Uniwersytet Dziecięcy to też niezłe wyzwanie dla rodziców, bo jak tu potem dyskutować z takim wyedukowanym mądralą?

– Naszym celem jest zainspirowanie małych studentów do własnych poszukiwań, pokazanie im różnorodności świata nauki oraz integracja rodziców z dziećmi. W programie mnóstwo ciekawych zajęć dostosowanych do wieku uczestników, rozwijających kreatywność maluchów – wyjaśnia inicjatywę dyrektor GZOKSiT Daria Wieczorek.

Zajęcia odbywać się będą w sali obrad Urzędu Gminy w Krzyżanowicach. Na jakie pytania studenci otrzymają odpowiedzi?

Meteorologia: Czy można złapać burzę?
Chemia: Od suchego lodu do ciekłego azotu – mrożące eksperymenty.
Muzyka: Jak stroiła się nutka? Wędrówka poprzez wieki historii muzyki.
Antropologia: Tajemnice Australii. Ziemia i ludzie.
Teatr: Z wizytą na Broadway’u.
Entomologia / biologia: Urodzeni mordercy – świat mięsożernych roślin.
Filozofia: Dlaczego istnieje raczej coś niż nic? Czym jest filozofia?

Małych studentów czekają również nowe obowiązki, będą musieli zbierać wpisy za zaliczenia – kolorowe znaczki wklejane do indeksu na zakończenie każdego wykładu.

Mgr Joanna Lilpop: biotechnolog; prowadzi działalność edukacyjną i popularyzację nauki w BioCEN od 2002 roku. Jest trenerem warsztatów laboratoryjnych dla dzieci, młodzieży i nauczycieli. Najlepiej czuje się prowadząc warsztaty, doświadczenia i pokazy naukowe dotyczące współczesnej biologii dla zainteresowanych – od najmłodszych przedszkolaków po całkiem dorosłych uczestników festiwali, pikników naukowych i otwartych zajęć laboratoryjnych. W działalności naukowej w Instytucie Badań Edukacyjnych zajmowała się diagnozą umiejętności związanych z rozumowaniem naukowym wśród dzieci i młodzieży oraz dydaktyką metody naukowej.

 

Tekst i zdjęcia: Urząd Gminy Krzyżanowice

publ. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here