
Dwugodzinne widowisko z okazji 165. rocznicy koncertu w Raciborzu króla walca Johanna Straussa zaprezentowali artyści z Gliwic.

W premierowej Strauss Gali na scenie wystąpili: Grażyna Bieniek, Agnieszka Bochenek-Osiecka, Aleksandra Stokłosa, Feliks Widera, Tomasz Urbaniak, Gliwicka Orkiestra Promenada z Adamem Żaakiem na czele oraz grupa taneczna CODA.
Było nie tylko muzycznie. Publiczność mogła się też dowiedzieć wielu ciekawostek z życia nie tylko Johanna, ale całej dynastii Straussów. – To widowisko zmontowane na repertuarze nie tylko Johanna, ale całej rodziny Straussów. Na scenie nie zabraknie braci sławnego muzyka, a nawet trzech jego małżonek. Johann był bardzo kochliwym amantem! Jetta, Angelika i Adela zaśpiewają przeróżne partie operetkowe – opowiadał przed koncertem Stanisław Skulski, twórca widowiska.
Przedstawienie poprowadził gliwicki aktor Marceli Pałczyński, jako Johann starszy. – Gala Straussowska to najpiękniejsze arie, ale ponieważ jestem barytonem, niewiele mam tutaj do powiedzenia. Oni wszyscy pisali wtedy dla tenora, dla sopranu, dla koloratury. Oczywiście kibicuję moim znakomitym kolegom – mówił Marceli Pałczyński.
Artysta nie mógł się nadziwić wyremontowanemu gmachowi RCK. – Znam to miejsce od lat sześćdziesiątych, bywałem tutaj z Operetką Śląską dawno temu. Cóż za piękny gmach, jaka cudowna widownia, wszystko zrobione, wyremontowane. Oglądałem nawet waszą stronę internetową i byłem zdumiony, że tak wiele się u państwa dzieje – chwalił aktor.
W "Dziejach Raciborza i jego dzielnic" Pawła Newerli można przeczytać: Johann Strauß syn, wiedeński król walca, również dawał koncerty w Raciborzu ze swoją orkiestrą. Ogłoszenie zamieszczone w „Allgemeiner Oberschlesischer Anzeiger”, wieściło: Joh. Strauß syn z Wiednia w czasie przejazdu do Warszawy da tu w czwartek 17 października 1850 roku w Księciu Pruskim wieczorem o godzinie 7 koncert ze swoją orkiestrą, na który bilety nabyć można w księgarni Keßlera oraz w kawiarni Freunda. Ceny za miejsca numerowane – 15 srebrnych groszy, parter – 10 srebrnych groszy, galeria – 5 srebrnych groszy; gimnazjaliści płacą przy kasie 6 srebrnych groszy.
– Koncert oczywiście był sprzedany, nadkomplet widowni, bilety były na ówczesne czasy, jedno mówili, że drogie, inni, że tanie. W każdym razie, koncert się udał i po noclegu orkiestra pojechała dalej, nie bez trudności. Ale w Raciborzu było takie duże zainteresowanie, że wracając 17 listopada Strauss znowu dał tu koncert – opowiadał Skulski.
publ. /ps/




![Literacka podróż po Włoszech, czyli spotkanie z Gregiem Krupą w Strzesze [ZDJĘCIA] Literacka podróż po Włoszech, czyli spotkanie z Gregiem Krupą w Strzesze](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/greg-krupa-rck-w-punkt.jpg)
![Spotkanie z Mają Adamik w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Spotkanie z Mają Adamik w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/maja-adamik-13.jpg)






![Praktyczna lekcja dziennikarstwa w ZSO nr 1 [ZDJĘCIA] Praktyczna lekcja dziennikarstwa w ZSO nr 1](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/warsztaty-dziennikarskie-i-lo.jpg)
![Język angielski na wesoło w bibliotecznym Klubie Ojca [ZDJĘCIA] Język angielski na wesoło w bibliotecznym Klubie Ojca](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/klub-ojca-raciborz.jpg)
![Saksofon bohaterem koncertów umuzykalniających w RCK [ZDJĘCIA] [WIDEO] Saksofon bohaterem koncertów umuzykalniających w RCK](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/koncert-umuzykalniajacy-rck.jpg)



![Hałas, śmieci i zniszczenia. List do Redakcji oraz komentarz właścicielki „Końca Świata” – AKTUALIZACJA [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przystanek-kulturalny-koniec-swiata-2-1.jpg)

![Drony, muzyka i szkolenia. Nowe inicjatywy w Tkalni w Kietrzu [ZDJĘCIA] Drony, muzyka i szkolenia. Nowe inicjatywy w Tkalni w Kietrzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/tkalnia-ekologiczna.jpg)





![Karin Lednická gościem raciborskiej biblioteki [ZDJĘCIA] Karin Lednická gościem raciborskiej biblioteki](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/karin-lednicka.jpg)

![Wystawa „Mój Frysztat” otwarta w Galerii Gawra [ZDJĘCIA] Wystawa „Mój Frysztat” otwarta w Galerii Gawra](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/vladislav-miczek.jpg)