Poseł Sobierajski zapowiada nowelizację ustawy antysmogowej

3

Ja osobiście zwracałem uwagę, że ta ustawa uderzy przede wszystkim w najbiedniejszych, których nie stać na paliwo odpowiedniej jakości – pisze w liście otwartym poseł, kandydat PiS w wyborach w naszym okręgu.

List otwarty posła Czesława Sobierajskiego (Prawo i Sprawiedliwość):

- reklama -

Sejm 5 sierpnia 2015 r. uchwalił ustawę o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska. Inicjatywę uchwalenia tej zmiany podjęli posłowie Platformy Obywatelskiej. Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość był od początku przeciwny tej inicjatywie, czego daliśmy wyraz w pracach komisji oraz w ostatecznym głosowaniu ustawy na forum Sejmu – głosując przeciw tej ustawie.

Ja osobiście, zabierając głos zwracałem uwagę, że ta ustawa uderzy przede wszystkim w najbiedniejszych, których nie stać na paliwo odpowiedniej jakości – dla przykładu – jeszcze kilka lat temu tona paliwa ekogroszku kosztowała 250 zł, a obecnie ok. 800 zł. Ustawa ta przyczynić się może, także do trudności ze zbytem węgla, co przełoży się na wynik ekonomiczny spółek węglowych. Co prawda ustawa, nie nakazuje wprost likwidacji palenia węglem, to jednak daje takie instrumenty dla samorządów, a taki precedens mieliśmy już w , kiedy to sejmik województwa małopolskiego podjął uchwałę o zakazie palenia węglem w piecach w Krakowie. Dodajmy tę uchwałę uchylił Naczelny Sąd Apelacyjny.

Uchwaloną przez Sejm ustawę, która otrzymała miano ustawy „antysmogowej” czy „antywęglowej”, czy „antygórniczej”, poparło PO, PSL, SLD i rząd pani Premier Ewy Kopacz. Te informacje kto zainicjował i kto uchwalił, i kto za tym stoi skrzętnie pomijają media, koncentrując się wyłącznie na nie zawetowaniu ustawy przez Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Przypinam, że o zawetowanie tej ustawy zwracało się Prawo i Sprawiedliwość. Ta ustawa uchwalona przez koalicję rządzącą była swoistą miną podłożoną Prezydentowi w okresie wyborczym. Podpisał ją i to źle. Gdyby ją zawetował to też byłoby źle, bo by oskarżono Prezydenta, że uniemożliwia działanie na rzecz poprawy ochrony środowiska oraz wprowadzania innowacyjnych rozwiązań w samym górnictwie. Prezydent podpisując tą ustawę zaznaczył jednocześnie, że jego urząd będzie wyjątkowo dokładnie monitorował jej realizację. Prezydentowi chodziło o to, aby skłonić samorządy do pójścia w innowacyjne rozwiązania w ciepłownictwo, a nie zakazy palenia węglem. Prezydent RP Andrzej Duda podkreślił zdecydowanie, że gdyby realizacja ustawy miała się koncentrować na ograniczeniu spalania węgla, to podejmie inicjatywę ustawodawczą o zmianie tej ustawy.

Pragnę zaznaczyć, że Prawo i Sprawiedliwość po wygraniu wyborów znowelizuje tę ustawę.

publ. /ps/

- reklama -

3 KOMENTARZE

  1. Choć popieram Pis to na pewno nie zagłosuje na pana Sobierajskiego.Prezydent Duda jest od pana bardziej konstruktywny niż pan. I wiecej od pana rozumie.Chesz pan zablokować ustawę? I dalej oddychać smogiem w Rybniku skąd pan chyba pochodzi. Lepiej żeby pan nie wszedł do sejmu bo już widzę że będzie pan działał dla zachowania obecnego stanu czyli gigantycznego smogu.Ja dziękuję za takiego posła.

  2. Powinniśmy dazyc do zapewnienia mieszkańcom taniego gazu port LNG może tu w tym pomóc.Oraz rozwijać sieci cieplne miejskich ciepłowni oraz budować nowe tam gdzie ich nie ma.Te cieplownie będą ogrzewane węglem głównie wiec obawy pana są nieuzasadnione że to spowoduje problemy ze zbytem węgla przez kopalnie.Kotly ciepłowni mają o wiele wyższa sprawność niż kotły domowe na węgiel Oraz są standardowo wyposażone w odsiarczanie spalin oraz ich odpylanie częściowe. Trzeba zorganizować akcje za unijne środki dociepleń budynków wielo i jedno rodzinnych .Dlaczego pan poseł nic o tym nie wspomina?Nie chcemy się tu truć.Na rozwoj sieci cieplowniczych są srodki w ramach nowego RPO.Trzeba tylko zacząć działać i nie wchodzić w niepotrzebne inwestycje bo wtedy nas na nic nie bedzie stać w dziedzinie walki ze smogiem na Śląsku i w Polsce.

  3. Niech pan lepiej nic nie próbuje nowelizować bo dzieki takim działaniom bedziemy dalej zmuszeni tracić zdrowie.Prosze sie coś wiecej dowiedzieć i nie być hamulcowym niezbędnej ustawy antysmogowej.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here