Uczniowie „Mechanika” na praktyce w Mainz

1

Wyjazdem grupy 10 uczniów z klas IIIe T (technik elektryk) oraz IIIc T (technik informatyk) rozpoczęto realizację kolejnego projektu wspierającego kształcenie zawodowe w ramach projektów ERASMUS +, akcja mobilność zawodowa KA1.

 

- reklama -

 

 

Od poniedziałku 02.11.2015 r. uczniowie przebywają na zagranicznej praktyce zawodowej. Po dość długiej, bo trwającej 14 godzin podróży uczniowie dotarli do Moguncji (Mainz), gdzie po wstępnym „rozlokowaniu się” zostali we wtorek rano przywitani serdecznie przez dyrektora partnerskiej szkoły – BBS 1 – Gewerbe und Technik, pana Georga Sternala.

We wtorek po zajęciach w szkole BBS1, po spotkaniu z dyrektorem i krótkim zwiedzaniu pracowni, zwłaszcza technicznych pojechaliśmy do ZDF (centrala drugiego programu telewizji publicznej). W siedzibie tego potężnego koncernu medialnego zapoznaliśmy się z technicznymi rozwiązaniami urządzeń potrzebnych w produkcji telewizyjnej (kamery, studia, reżyserka…), jego działalnością i historią ZDF-u, by zakończyć wizytę udziałem w programie live – Hallo Deutschland.

Następnego dnia udaliśmy się do fabryki Henkel w Wiesbaden, gdzie poznawaliśmy tajniki produkcji win musujących, oraz techniczne rozwiązania automatyki przemysłowej stosowanej w przemyśle spożywczym.

Można by jeszcze sporo pisać, co już zobaczyli nasi uczniowie, jak – korzystając z mapy – próbowali odnaleźć się w nowym otoczeniu – jak dotrzeć do domu, jak jeżdżą autobusy komunikacji miejskiej, jak dotrzeć do swojej firmy, gdzie będzie praktyka. W każdym razie o tym może sami opowiedzą po powrocie za miesiąc (30.11.2015 r.).

Pierwszy tydzień pobytu na stażu zakończyło piątkowe spotkanie w Ratuszu z dyrektorem wydziału edukacji oraz zwiedzanie zakładów Kumerling w Bodenheim. Sobota przeznaczona była na mały odpoczynek i wyjście z niemieckimi kolegami na mecz Bundesligi: Mainz 05 – VFL Wolfsburg. Kibicowanie było chyba skuteczne, bo nasi gospodarze z Mainz wygrali to spotkanie 2:0.

Udział w zagranicznej praktyce jest możliwy dzięki projektowi ERASMUS + pt: „Po doświadczenia i kwalifikacje do niemieckich firm”, który dzięki finansowemu wsparciu Unii Europejskiej realizujemy w szkole i jest to kontynuacja wcześniejszych projektów Leonardo Da Vinci.

Mamy nadzieję, że uczniowie wrócą bogatsi o nowe doświadczenia nie tylko z zakresu wiedzy zawodowej, ale też wrażenia kulturalne i pogłębione kompetencje językowe.

Konrad Hajdasz

Zespół Szkół Mechanicznych

publ. /ps/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here