„Laur Wolontariatu 2015” przyznany

0

Wyróżnienie trafiło do Andrzeja Tomczyka – dyrektora szkół w Zakładzie Poprawczym i Schronisku dla Nieletnich w Raciborzu.

Wolontariusz to człowiek, który bezinteresownie pomaga innym. Poświęca swój czas, trud, a nierzadko także własne pieniądze, by ulżyć słabszemu, biedniejszemu, choremu. W czasach, gdy dobra materialne stanowią o pojęciu sukcesu, a czas jest niezwykle cenny są oni niezwykle cennym dobrem. Niestety, wciąż jest ich stanowczo za mało. Działalność wolontariuszy obejmuje przeróżną działalność, począwszy od wspierania inicjatyw pokojowych, pomoc humanitarną i medyczną, promowanie i monitoring przestrzegania praw człowieka, działalność charytatywną, społeczną, a skończywszy na wspieraniu organizacji pożytku publicznego. Ich praca, poświęcenie, gotowość do wyrzeczeń powinna stanowić dla wielu wzór dla naśladowania. Dostrzegła to Organizacja Narodów Zjednoczonych, która zarezerwowała dla nich w kalendarzu datę – 5 grudnia. Wtedy bowiem obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza (Decyzję o ustanowieniu tego dnia podjęło Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 1985 roku).

- reklama -

  Andrzej Tomczyk pomaga potrzebującym m.in. dzięki udziałowi w stowarzyszeniu "Piękne Anioły"(zdjęcie ze strony ZPiSdN).

 

Również w Raciborzu możemy spotkać wolontariuszy. Działają w kilkudziesięciu organizacjach pozarządowych. Pomagają tym, którzy nie potrafią lub nie mogą dać sobie rady samemu. Niosą nadzieję, życzliwość i konkretną pomoc dla chorych, wykluczonych społecznie, zmagających się z "demonami" nałogów, opuszczonym i zrozpaczonym. Pomagają zarówno dzieciom, jak i seniorom. 4 grudnia ich trud uhonorowano w czasie gali wręczenia wyróżnienia „Laur Wolontariatu 2015”. W tym roku Komisja złożona z wolontariuszy, którzy sięgnęli po tę nagrodę w ubiegłych latach, była wyjątkowo zgodna co do osoby laureata. Komisja w składzie: Beata Wysoczańska Skroban (Beata Wysoczańska Skroban (Wolontariusz Roku 2014), Tomasz Trzęsiński (Wolontariusz Roku 2014), Elżbieta Wojdała (Wolontariusz Roku 2014) oraz Prezydent Miasta Racibórz Mirosław Lenk i Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych – Iwona Trzeciakowska podjęła jednogłośną decyzję, że laur powinien trafić do Andrzeja Tomczyka. Oprócz kandydatury Andrzeja kapituła rozpatrywała jeszcze 6 innych kandydatur: Dariusza Białego, Beaty Szyjki, Krystiana Pilszaka, Małgorzaty Kampik, Anny Cieślii i siostry Jolanty Henryki Radomyskiej. Również i oni zostawili olbrzymi ładunek swojego zaangażowania na rzecz potrzebujących w Raciborzu. Komisja oceniała wnioski, koncentrując się na działalności dobroczynnej i społecznej o tych, którzy na ochotnika i bez wynagrodzenia pracowali w roku 2015 na rzecz mieszkańców Raciborza.

Wręczenie nagrody miało miejsce 4 grudnia w RCK Racibórz. Program obejmował wręczenie wyróżnienia "Laur Wolontariatu 2015" wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 2000 zł oraz wręczenie statuetek dla osób nominowanych do wyróżnienia. Po spotkaniu uczestnicy obejrzeli spektakl „Tango Argentyna”.

 

  Sylwetka zdobywcy wyróżnienia „Laur Wolontariatu” Andrzeja Tomczyka

Andrzej Tomczyk jest wolontariuszem w Stowarzyszeniu „Piękne Anioły”. Ma 42 lata. Jest dyrektorem szkół w Zakładzie Poprawczym i Schronisku dla Nieletnich w Raciborzu. Wśród swoich wychowanków krzewi postawę empatyczną wobec osób, które nie dostały od losu tylu darów, co inni. Skutecznie promuje resocjalizację przez pracę i kontakt z osobami niepełnosprawnymi, ubogimi i w inny sposób wykluczonymi z ogółu społeczeństwa. Jest osobą skromną, bardzo empatyczną i ciepłą w stosunku do wychowanków i dzieci. Zawsze gotowy do pomocy, służący radą.

Andrzej Tomczyk poprzez pracę na rzecz potrzebujących promuje nowoczesną formę resocjalizacji, która przynosi obopólne korzyści.

Od kwietnia 2015 r. wraz z wychowankami Zakładu Poprawczego w Raciborzu, remontował siedzibę jak i ogród wraz z placem zabaw dla stowarzyszenia „Spektrum”, które pod swoją opieką ma dzieci i dorosłych niepełnosprawnych. Poświęcał na to swój prywatny czas: popołudnia i wieczory, a także weekendy. Szukał sponsorów i darczyńców, wziął na siebie remont łazienki, która cała jest jego dziełem. To człowiek, który uczy przez przykład oraz który spełnia marzenia innych; podczas uroczystego otwarcia siedziby Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Otoczenia „Spektrum” zaśpiewał publicznie z autystycznym chłopcem jego ulubioną piosenkę. Równolegle z remontem siedziby „Spektrum” remontował z chłopcami inne pokoje ubogich dzieci na terenie Raciborza.

 Zapraszając do zakładu poprawczego znanego niepełnosprawnego kierowcę rajdowego, chciał pokazać swoim wychowankom, że w nawet, wydawałoby się beznadziejnej sytuacji życiowej ciężką pracą i determinacją można spełniać swoje marzenia i odnosić sukcesy. Jeździł z wychowankami na szkolenia, na których to nabywali umiejętności praktycznych związanych z obsługą profesjonalnych urządzeń oraz ogólnie pojętą budowlanką. Ma ogromną świadomość tego, że dla wychowanków jest to ogromna szansa na to, aby po wyjściu z Zakładu Poprawczego nie wrócili na „złą” drogę, a wkroczyli w nowe życie z nabytymi doświadczeniami i bagażem nowych umiejętności, które pozwolą im podjąć pracę i prowadzić uczciwe życie.

Andrzej Tomczyk swoją pomocą jako wolontariusz objął ok. 100 osób.

 

Źródło: UM Racibórz

 

publ. /ma/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here