Chór „Cecylia” w Salzbergen

Podobnie jak 2 lata temu, tegoroczną pierwszą niedzielę adwentu chór "Cecylia" pod dyrekcją Kornelii Pawliczek-Błońskiej spędził w partnerskim mieście Krzanowic w Salzbergen w Dolnej Saksonii.

Chór zaproszony został przez GEPA (Gemeindepartnerschaft), grupę ludzi, którym szczególnie bliska jest współpraca pomiędzy miejscowościami Salzbergen-Krzanowice. W 2013 r. z inicjatywy Hansa Steina powstało "Stowarzyszenie na rzecz wspierania partnerstwa pomiędzy Gminami Salzbergen i Krzanowice". To z ich inicjatywy w 2013 r. po raz pierwszy wystąpił w Salzbergen krzanowicki chór. Stowarzyszenie to organizuje także wycieczki mieszkańców po Śląsku i innych ciekawych miejscach wschodniej Europy. Najbliższa "Burgerreise" odbędzie się od 31.08 do 07.09.2016 r. Na dziś zgłosiło się już ponad 20 uczestników. Rok 2016 to rok jubileuszowy, 10-lecie partnerstwa gmin Salzbergen i Krzanowice.

26 listopada w bardzo uszczuplonym składzie chór "Cecylia" wyruszył w kierunku Niemiec. Po kilkunastogodzinnej podróży wreszcie zawitano w Salzbergen. Tam czekali członkowie GEPA, u których przez najbliższe dni zamieszkali chórzyści. Program przygotowywany na ten wyjazd to głównie utwory sakralne  oraz adwentowo-bożonarodzeniowe. Nie zabrakło także pieśni artystycznych i biesiadnych. 

- reklama -

W pierwszym dniu, 27 listopada po krótkiej przechadzce po Salzbergen zwiedzili chórzyści  "Ausstellungsscheune"- regionalne muzeum pokazujące pamiątki archeologiczne, przemiany i rozwój narzędzi i urządzeń gospodarskich oraz rzemieślniczych.

Po południu w nowo wyremontowanej kaplicy Domu Starców św. Józefa odbył się pierwszy występ chóru. Wzruszenie można było zobaczyć na twarzach zarówno  wykonawców, jak i  słuchaczy.

Wieczorem w biesiadnej atmosferze nawiązano także bliższe kontakty z chórem kościelnym parafii św. Cyriakusa, który również nosi nazwę "Cecylia". Chór ten zamierza odwiedzić Krzanowice i zaśpiewać w naszym wspaniałym kościele. Jest bardzo liczny, bowiem liczy 40 członków.

28 listopada to dzień "wolny" od działalności artystycznej. Po śniadaniu wyruszono na wycieczkę do Münster, które jest jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miast w Westfalii. Szacuje się, że co roku przyjeżdża tu ok. pięć milionów turystów. Oprócz starówki, ratusza z tzw. "salą pokoju", pałacem książąt-biskupów i kiermaszu bożonarodzeniowego, największe wrażenie zrobiła katedra Św. Pawła z  szesnastowiecznym zegarem astronomicznym.

 
 
Wieczorem w Salzbergen nastąpiło oficjalne otwarcie kiermaszu świątecznego niosącego nazwę "Lichterfest"- "Święto światła". W pobliżu kościoła znajdowały się stoiska i budki z różnymi rękodziełami i smakołykami. We wnętrzu kościoła występowały zespoły artystyczne z adwentowo-bożonarodzeniowym repertuarem. Niedzielę rozpoczął chór oprawą muzyczną sumy w kościele parafialnym św. Cyriakusa. Rzadko się zdarza, żeby mszę św. zakończono oklaskami dla współuczestniczącego chóru.  

Po obiedzie odbyło się spotkanie z burmistrzem Salzbergen Andreasem Kaiserem oraz proboszczem Michaelem Langkampem. Zainteresowanie obydwu panów naszą gminą było bardzo duże.Wieczorem chór "Cecylia" swoim recitalem zakończył występy zespołów w kościele.

Frekwencja słuchaczy była bardzo wysoka, a występ został bardzo ciepło przez słuchaczy przyjęty. Nie obeszło się bez bisów! Chór nadal zaprasza miłośników śpiewu do wspólnego muzykowania.Członkowie chóru dziękują sponsorom i darczyńcom, a są to: Urząd Miejski, MOK Krzanowice i  Bank Spółdzielczy w Krzanowicach oraz firma visaVento Holding AG.

Więcej na:  www.gepav-salzbergen.de

 
publ. /ma/
- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here