Wstrzymano budowę wiatraków w Wojnowicach

0

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dopatrzył się nieścisłości w dokumentacji projektu budowy farmy wiatrowej i wstrzymał budowę wiatraków na terenie Wojnowic.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Raciborzu wydał postanowienie o wstrzymaniu budowy farmy wiatrowej w Wojnowicach. Powodem jest przesunięcie jednej z budowli o 200 m względem projektu. Gdyby wiatrak stanął w tym miejscu to niezachowana zostałaby odległość 500 m od zabudowań mieszkalnych. Budowa została wstrzymana na trzy miesiące.

- reklama -

Farma wiatrowa w gminie Krzanowice ma być jedną z największych w kraju. Jej moc docelowa to 90 MW. W pierwszym etapie inwestycji, który miał być ukończony jeszcze w tym roku, powstać miały trzy elektrownie wiatrowe FWT 2500, każda o mocy 2,5 MW. W drugim etapie, którego realizację zaplanowano na przyszły rok, powstanie czternaście kolejnych, identycznych elektrowni wiatrowych. Z kolei w roku 2017 r. farma wiatrowa Krzanowice zostanie rozbudowana o szesnaście większych elektrowni wiatrowych FWT 3000, każda o mocy 3 MW.

 

 

Budowie farmy przeciwni są mieszkańcy powiatu raciborskiego, którzy zawiązali Komitet Ochrony Ziemi Raciborskiej przed Zagrożeniami dla Ludzi i Środowiska ze Strony Farm Wiatrowych. Zorganizowali akcję protestacyjną oraz dwa spotkania, podczas których eksperci mówili o zagrożeniach, jakie niesie za sobą obecność farmy wiatrowej. Do akcji zaangażowali się radni miejscy, radni powiatowi, senator Adam Gawęda i poseł Bolesław Piecha. Ostatnio mieszkańcy napisali nawet list do prezydenta Andrzeja Dudy. Prosili w nim o pomoc. – Jako mieszkańcy jesteśmy oburzeni sposobem traktowania nas przez miejscowe władze samorządowe, które usilnie próbują  oddalić od siebie odpowiedzialność za wydanie zgód na budowę turbin w pobliżu naszych domów. Niestety władze  nie wykazały należytej staranności w przeprowadzeniu odpowiedniej udokumentowanej akcji informacyjnej i konsultacji społecznych, co zresztą niedawno w wywiadzie udzielonym dla Radia Katowice przyznał Starosta Raciborski. Rozmawiano o tym w zamkniętym kręgu władz z udziałem inwestorów. Na dziś starosta Winiarski na podstawie przedstawionych dokumentów wyraził zgodę na budowę 61 turbin wiatrowych – czytamy w liście.

 

/p/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here