Promocja książki „Ostwind” Scholtisa

5 lutego 2016 r. (piątek) o godzinie 18:00 odbędzie się w Restauracji "Staruszek" w Krzyżanowicach promocja książki pt. "Wiatr od wschodu" Augusta Scholtisa.

„Wiatr od wschodu" (w oryg. Ostwind) Augusta Scholtisa jest jedną z najwybitniejszych powieści górnośląskich. Wydana po raz pierwszy w 1932 r., dopiero teraz doczekała się polskiego tłumaczenia.

- reklama -

 

 

A. Scholtis pochodził z Bolatic, z Kraju Hulczyńskiego. Przez kilka lat był sekretarzem Karla Maxa Lichnowskiego. Z perspektywy świadka opisał rzeczywistość na Górnym Śląsku w drugiej dekadzie XX wieku, a więc w czasach poprzedzających plebiscyt na tych ziemiach. Nie brakuje także w książce nawiązań do bratobójczych konfliktów z tego okresu. Co interesujące, autor wykorzystał do tego konwencję opowieści sowizdrzalskiej.

 
Rzekomy głupek, zwany Kaczmarkiem, przygląda się otaczającej go rzeczywistości. Próbuje ją zrozumieć, pojąć, dostosować się, ale jego wysiłki są daremne, próżne. W wędrującym Kaczmarku Scholtis nie oszczędza nikogo, dostaje się każdemu: wiejskiej biedocie, polskim patriotom, niemieckim bogaczom, katolikom, Żydom i protestantom. Ale jednocześnie, jak pisze Horst Bienek w posłowiu: „Książka Scholtisa jest gniewną litanią przeciwko bogatym magnatom, szowinistycznym politykom, demagogicznym księżom i ideologicznym uwodzicielom – tu i tam. A równocześnie namiętną mową obrończą dla ubogich, wykorzystywanych małych ludzi, którzy zawsze i wszędzie byli przegrani”.

Akcja tej powieści o górnośląskiej katastrofie dzieje się także na ziemi raciborskiej, a ukazane w niej miejsca i miejscowości, postacie i osoby, choć bezpośrednio nie nazwane, odnoszą się do konkretnych sytuacji i ludzi także na krzyżanowickiej ziemi.
„Ostwind" Augusta Scholtisa został wybrany do pierwszej dziesiątki śląskiego kanonu literackiego opracowanego przez kwartalnik „Fabryka Silesia”.

 

  W programie: 

  – prezentacja sylwetki Augusta Scholtisa – Paweł Newerla,
  – spotkanie z tłumaczem powieści  Aloisem Smolorzem,
  – możliwość nabycia książki,
  – dyskusja.

Organizatorzy: Akademia Morawskich Wrót, Ruch Autonomii Śląska,  Wydawnictwo Silesia Progress
 

Wsparcie i patronat: Sołtys Krzyżanowic Hubert Fichna z Radą Sołecką, Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Ad libitum”, Restauracja „Staruszek”.

 

Źródło fot. silesiaprogress.com

publ. /ma/

 

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj