
3 lutego uczniowie G5 mieli okazję uczestniczyć w niecodziennej lekcji wychowawczej. Szkołę odwiedził poseł Czesław Sobierajski. Wizyta ta wiązała się z osobą patrona Gimnazjum nr 5 – Jana Pawła II.

Pan Sobierajski swoje wystąpienie rozpoczął od refleksji dotyczącej znajomości sylwetki papieża Polaka w jego ojczystym kraju. Podzielił się z nami wnioskami płynącymi z własnych obserwacji – często ludziom wydaje się, że wiedzą kim był Jan Paweł II, a jednak niewiele potrafią o nim powiedzieć. To między innymi sprawiło, że nasz gość postanowił mówić o Wielkim Polaku. W ciekawy sposób przestawił gimnazjalistom i zgromadzonym w auli gościom życiorys Karola Wojtyły, w którym wspomniał o dzieciństwie papieża, młodości, edukacji, pasjach. Mówił o sprawach, których nie poruszają encyklopedyczne notatki, co wzbudziło zainteresowanie młodych ludzi. Poseł Sobierajski opowiedział także o pielgrzymkach papieskich do naszego kraju i spotkaniach z Ojcem Świętym. Swoją interesującą opowieść okrasił poruszającymi cytatami z kazań papieża Polaka.
Na koniec zgromadzeni w auli uczniowie i goście mogli obejrzeć wystawę pana posła o patronie naszej szkoły, zatytułowaną "Sumienie Świata". W imieniu społeczności Gimnazjum nr 5 bardzo dziękujemy za wizytę oraz za kultywowanie pamięci o tak ważnej dla nas postaci.
Gimnazjum nr 5
publ. /ps/




![O zimnych kąpielach w bibliotece na Ostrogu. Naukowe spojrzenie na morsowanie [ZDJĘCIA] morsowanie raciborz](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/morsowanie-raciborz.jpg)
![Refleksja nad codziennością zamiast noworocznej presji w Bibliotecznym Kręgu Kobiet [ZDJĘCIA] Refleksja nad codziennością zamiast noworocznej presji w Bibliotecznym Kręgu Kobiet](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/biblioteka-kobiet.jpg)






![Mali artyści spotkali się na warsztatach ceramicznych w Markowicach [ZDJĘCIA] Mali artyści spotkali się na warsztatach ceramicznych w Markowicach](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/warsztaty-biblioteka-markowice.jpg)
![Jak zachęcić dzieci do czytania? Bibliotekarze z Raciborza i Karwiny o promocji czytelnictwa [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/biblioteka-karwina.jpg)

![Sąd Rejonowy w Raciborzu wśród liderów edukacji prawnej w Polsce [ZDJĘCIA] Sąd Rejonowy w Raciborzu wśród liderów edukacji prawnej w Polsce](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/sad-rejonowy-raciborz-marzena-korzonek.jpg)

![Hałas, śmieci i zniszczenia. List do Redakcji oraz komentarz właścicielki „Końca Świata” – AKTUALIZACJA [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przystanek-kulturalny-koniec-swiata-2-1.jpg)

![Uroczysty hołd pomordowanym w Zbrodni Katyńskiej oddany przez Policję w Brzeziu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/Policjanci_Brzezie_DSC01177.jpg)

![Jak przygotować miasto na zmiany klimatu? Racibórz konsultuje plan działań [ZDJĘCIA] mpa raciborz](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/mpa-raciborz-1-1.jpg)



