Piknik rodzinny uczestników projektu „Drugiemu Człowiekowi”

W  piątek, 10 czerwca, odbyło się spotkanie integracyjne – piknik rodzinny uczestniczek i uczestników projektu „Drugiemu Człowiekowi”, którego realizatorem jest Miasto Racibórz – Ośrodek Pomocy Społecznej w Raciborzu.

Projekt jest współrealizowany w partnerstwie ze Starostwem Powiatowym w Raciborzu i innymi gminami powiatu. Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego – Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 w Osi Priorytetowej IX: Włączenie społeczne, Działanie 9.1 Aktywna integracja, Poddziałanie 9.1.6 Programy aktywnej integracji osób i grup zagrożonych wykluczeniem społecznym.

- reklama -

 

 

 

Projekt ma na celu zintegrowanie i włączenie w życie społeczno – kulturalno-zawodowe osób, które z powodu różnych problemów życiowych, mają trudności w odnalezieniu się w dzisiejszej rzeczywistości. Program ten ma na celu wspomóc w ich dążeniach do osiągnięcia planów i marzeń oraz w ograniczeniu napotykanych dotychczas trudności.

 

Piknik, został zorganizowany w celu integracyjnym uczestniczek i uczestników projektu ze sobą, dał możliwość wyjścia z domu i spojrzenia na świat z innej perspektywy.  Po oficjalnym rozpoczęciu pikniku, do akcji wkroczyła firma, która zajęła się zabawą dla dzieci, a uczestniczki i uczestnicy projektu mieli okazję się razem spotkać, poznać i nawiązać znajomości. Dorośli, biorąc przykład ze swoich dzieci, inicjowali samodzielnie rozmowy między sobą lub przy małej pomocy zespołu projektowego.

Dla dzieci zostały zaplanowane atrakcje takie jak:wesoły Krasnoludek, wizyta żywej maskotki (postaci z Bajki) – Kota Sylwestra i ptaszka Tweety, składanie balonowych zwierzątek, formowanie żywej papierowej mumii, animacje z Chustą Klanza,pokazy ogromnych baniek mydlanych oraz wiele, wiele innych atrakcji. Duże zainteresowanie wśród dzieci zyskało malowanie twarzy.Pomoc w malowaniu zapewniły mamy, które ujawniły swoje zdolności plastyczne. Zadanie to wykonały profesjonalnie, co potwierdziło zadowolenie dzieci.

Inicjatywą jednej z mam – uczestniczki projektu, było wykonywanie fantazyjnych fryzur i upięć włosów. Zainteresowanie tej formy spędzania czasu i wspólnej zabawy było duże. „Spotkania takie są potrzebne, bo dzięki nim można się odprężyć, spotkać nowych ludzi i nawiązać przyjaźnie. Dzięki takim imprezom możemy się otworzyć i ukazać swój potencjał, jak w przypadku uczestniczek, które malowały twarze czy układały fryzury. Mamy sygnały, iż te osoby potrafią więcej niż to na co dzień pokazują. Na tym – moim zdaniem, ma się opierać cel projektu – wyzwalać ukryte zdolności osób, które z jakiś powodów są głęboko ukryte lub nie potrafią się przebić w natłoku życia codziennego. Ukierunkowywanie i motywowanie, wzmacnianie mocnych stron uczestniczek i uczestników projektu, da tym osobom szansę na lepsze życie czy też inne spojrzenie na nie. To dzięki tym zdolnościom i wierze, każdy człowiek może wiele osiągnąć”– relacjonuje koordynator projektu– Justyna Lubecka.

 

Piknik możemy uznać za sukces, widząc zadowolone twarze dzieci i dobre nastroje dorosłych. Zaobserwowaliśmy także, że zostały nawiązane rozmowy i znajomości, które były kontynuowane po zakończonym spotkaniu. Niektórzy uczestnicy pospieszyli z pomocą w uporządkowaniu obiektu po imprezie – czym jesteśmy pozytywnie zaskoczeni a tym samym bardzo wdzięczni za ich inicjatywę i pomoc.

 

publ. /j/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj