Ks. Bogdan Kicinger – 50 lat służy Kościołowi

0

Koncert w Bazylice Wniebowzięcia NMP w Rudach w ramach XXI Festiwalu "Muzyka w starym opactwie" dedykowany jubilatowi za 50 lat kapłaństwa.   Zobacz zdjęcia z uroczystego koncertu.

Ks. Bogdan Kicinger urodził się 11 października 1941 roku w Wodzisławiu Śląskim. Święcenia kapłańskie otrzymał w Nysie 19.06.1966 roku. Po święceniach pełnił służbę jako wikary w parafiach w Bytomiu Bobrku (1966), Głubczycach (1969), Oleśnie (1972), Opolu Szczepanowicach (1976). 22 sierpnia 1977 roku przejął obowiązki duszpasterskie w kościele św. Anny w Babicach. W 1980 roku Babice stały się samodzielną parafią a ks. Bogdan Kicinger pierwszym jej proboszczem (wcześniej kościół w Babicach stanowił filię parafii św. Jadwigi w Markowicach). Obowiązki proboszcza pełnił do 19 sierpnia 2012 roku.

- reklama -

 

Podczas wieloletniej posługi kapłańskiej szczególnie umiłował muzykę kościelną i wszelkie działania na rzecz organizowania koncertów sakralnych. W diecezji pełnił funkcję koordynatora Studium Muzyki Kościelnej. Był inicjatorem festiwalu "Muzyka w starym opactwie", który po dziś dzień już od 21 lat odbywa się w Bazylice Wniebowzięcia NMP w Rudach.

 

 

 

"Gdzie duchowość i kultura łączą się ściślej i piękniej niż w muzyce? Trudno więc się dziwić, że wkrótce po przyjęciu prawdziwej wiary na ziemiach polskich zabrzmiał chorał gregoriański, przyniesiony przez benedyktyńskich mnichów. Dość powiedzieć, że Bogurodzica, pierwsza polska pieśń religijna, pełniąca rolę hymnu narodowego, śpiewana była do chorałowej melodii.(…) Po benedyktynach zjawili się cystersi. Między innymi w Rudach. Zbudowali opactwo, kościół i wszechstronnie zajęli się kulturą – począwszy od upraw i hodowli aż po najwyższe sfery ducha. I głosili wciąż tego samego Chrystusa, którego przyjął niegdyś Mieszko, oddając Mu w opiekę wykluwającą się w walkach i sojuszach polską państwowość. Głosili niestrudzenie Boże miłosierdzie, bo tylko ono zostaje, gdy zawodzi wszystko inne.

 

I właśnie ufność w to miłosierdzie, bezgraniczne zawierzenia Bogu wbrew ludzkiemu czarnowidztwu i przeciwnościom losu, sprawiły, że rudzkie opactwo od tylu już lat na nowo rozkwita, pięknieje z roku na rok i dostarcza coraz liczniejszych duchowo-artystycznych przeżyć, organizując koncerty, wystawy, spotkania." – mówi o festiwalu "Muzyka w starym opactwie" jego dyrektor ks. Bogdan Kicinger.

 

 

 

W dniu 19 czerwca 2016 roku w Bazylice Wniebowzięcia NMP w Rudach, w ramach XXI edycji festiwalu, odbył się koncert dedykowany Księdzu Prałatowi Bogdanowi Kicingerowi z okazji 50-lecia jego kapłaństwa. W ramach koncertu wystąpił Chór Parafii Św. Anny w Babicach, którym dyrygowała Brygida Tomala. Chór w towarzystwie kwartetu smyczkowego wraz z solistką Klaudią Romek, wykonał utwory m.in. Józefa Świdera, W.A.Mozarta, Marcina Żebrowskiego, Mikołaja Zielińskiego.

 

na zdj. Brygida Tomala  – Zobacz więcej zdjęć z koncertu>>

 

 

Po koncercie Brygida Tomala, wręczając kwiaty jubilatowi, dziękowała księdzu za założenie chóru (ks. B.Kicinger był jego dyrygentem w latach 1978 – 1986), wspieranie jego działalności, za naukę i wychowanie trzech pokoleń chórzystów.
 

Znamienne są słowa ks. B. Kicingera, zawarte w wywiadzie dla Gościa Niedzielnego: "Na kształt mojego proboszczowania i w ogóle kapłaństwa wielki wpływ mieli ludzie, których spotkałem, będąc już księdzem(…). Sądzę, że w duszpasterstwie bardzo ważna jest umiejętność wzajemnego słuchania, otwarcia na talenty i zainteresowania, jakie ludzie w sobie mają i mogą rozwijać", które najogólniej odzwierciedlają jego wrażliwości i otwartość na drugiego człowieka.

 

Ireneusz Burek

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here