
Pomysłem na promocję Raciborza i powiatu raciborskiego zaproponowanym przez grupę Rosynant było study tour, czyli "podróż poznawcza zorganizowana dla dziennikarzy, tour operatorów i ważnych osobistości życia publicznego".
Od 1 do 3 lipca trwało study tour, czyli "podróż poznawcza zorganizowana dla dziennikarzy, tour operatorów i ważnych osobistości życia publicznego". Taka forma promocji miasta i powiatu została zaproponowana przez Grupę Artystów i Podróżników Rosynant i przeznaczona była dla dziennikarzy prasy turystycznej, właścicieli biur podróży oraz przewodników. Większość gości to osoby z Górnego Śląska (Gliwice, Chorzów, Zabrze, Świętochłowice, Chrzanów, Dąbrowa Górnicza), choć w Raciborzu pojawili się również przedstawiciele branży turystycznej z Gdańska.
W planie wizyty znalazły się m. in. kolejka wąskotorowa i Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach, Browar Zamkowy, spływ kajakami z Raciborza do Grzegorzowic, H2Ostróg, Muzeum Miejskie, Zakład Wodociągów, Pałac w Wojnowicach czy grób świętobliwej Dulcissimy w Brzeziu. Nie mogło zabraknąć zwiedzania Zamku Piastowskiego, gdzie goście mogli wysłuchać prelekcji Grzegorza Wawocznego i spotkać się z zastępcą prezydenta Raciborza Ireną Żylak. Zorganizowano również odwiedzenie Raciborskiego Festiwalu Średniowiecznego.

Przewodnikiem był Dawid Wacławczyk, który stwierdził, że takie wizyty ugruntowują wiedzę o regionie w świadomości ludzi z branży, a to oni decydują, czy takie miejsca jak Racibórz znajdą się później w planach wycieczek czy w przewodnikach turystycznych. Jako właściciel biura podróży sam uczestniczył w kilku podobnych przedsięwzięciach i później organizował wycieczki do tych miejsc. – Skoncentrowaliśmy się głównie na przedstawicielach z Górnego Śląska i Małopolski, bo to właśnie turyści z tych regionów mogliby zamienić tradycyjne kierunki swoich wycieczek na nasz Racibórz – dodał.
Organizacja Study Tour otrzymała wsparcie ze strony Miasta w ramach konkursu na kwotę 20 tysięcy zł.
UM Racibórz
/kp/
Polecamy również:
Grupa Rosynant zorganizowała raciborskie Study Tour
2016-07-04
Stowarzyszenie Artystów i Podróżników przygotowało trzydniowy study tour pt. „Poznajcie Racibórz”. Wzięło w nim udział ponad dwudziestu dziennikarzy, przewodników i przedstawicieli biur.

![Nowy most na Odrze coraz bliżej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/07/most-grzegorzowice-ciechowice.jpg)




![Stacja Młodych: Filmowe emocje i planszówki na start wakacji [ZDJĘCIA] Stacja Młodych: Filmowe emocje i planszówki na start wakacji](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/07/stacja-mlodych-lato-wakacje.jpg)







![Eliksiry, zaklęcia i quidditch. Wakacyjne spotkanie z Harrym Potterem w bibliotece [ZDJĘCIA] Eliksiry, zaklęcia i quidditch. Wakacyjne spotkanie z Harrym Potterem w bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/07/lato-z-biblioteka-28.jpg)
![Kreatywny początek wakacji z Raciborskim Centrum Kultury [ZDJĘCIA] Kreatywny początek wakacji z Raciborskim Centrum Kultury](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/07/lato-z-rck.jpg)



![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)




