Pielgrzymka opolska rusza za kilka dni. Co warto wiedzieć?

Czterdziesta Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę wyruszy w poniedziałek, tradycyjnie z parafii św. Jana Chrzciciela. Dla ruszających na pątniczy szlak prezentujemy kilka praktycznych uwag i rad.

- reklama -

 

Raciborski strumień wyruszy 15 sierpnia po mszy św. w parafii na Ostrogu. Nabożeństwo odbędzie się  o godz. 9.00, wyjście po zakończeniu. Zanim jednak to nastąpi, warto sobie przypomnieć kilka podstawowych informacji, które pozwolą na rzetelne przygotowanie się do drogi, ale też pozwolą przypomnieć sobie o ściśle religijnym charakterze tego wydarzenia.

Regulamin Pielgrzymki:

Każdego roku warto na nowo przypomnieć sobie, o co naprawdę w pielgrzymowaniu chodzi, a także jakich zasad należy przestrzegać dla wspólnego dobra. Zwłaszcza ci wyruszający na pątniczy szlak po raz pierwszy, niech zapoznają się z poniższym tekstem:

Pielgrzymka to wydarzenie ściśle religijne i ma charakter rekolekcji w drodze. Za pielgrzymów uznaje się osoby idące w grupie, noszące znaczek pielgrzymkowy, mające wypisaną legitymację i czynnie uczestniczące w modlitwie. Można na jakiś czas przenieś się do innej grupy niż jest się przypisanym, ale trzeba o tym powiadomić przewodnika. Nie można natomiast tego czynić przy wyjściu lub końcu etapu – wtedy trzeba być przy swojej grupie.

Jako że pielgrzymka ma charakter pokutny, a sierpień jest miesiącem wstrzemięźliwości, obowiązuje bezwzględny zakaz palenia papierosów i spożywania alkoholu. Należy też zwrócić uwagę, aby strój (nawet pomimo upałów) nie był zbyt frywolny.

Noclegi wyznacza szef kwaterunkowy. Należy przestrzegać wyznaczonych rejonów nocowania. W miejscach, gdzie najtrudniej było ostatnio ze znalezieniem noclegu, będą ustawione namioty, w których na karimatach można będzie przenocować – w Zawadzkiem koło nowego kościoła, we Wręczycy i w Kaleju.

Dobrym zwyczajem pielgrzymki jest wzajemna pomoc, życzliwość, radość i wyrozumiałość. We wzajemnych kontaktach zwracamy się do siebie „Bracie” lub „Siostro”.

Poruszanie się po drogach po których odbywa się ruch samochodowy niesie za sobą zagrożenia, stąd bardzo istotną kwestią jest zachowanie porządku i bezpieczeństwa. Uczestnicy bezwzględnie powinni słuchać poleceń przewodnika i osób odpowiedzialnych za porządek marszu, trzymać się w zwartej grupie po prawej stronie jezdni.

Porządek. Nie śmiecimy po drodze i w miejscach postojowych, zbieramy po sobie śmieci, pilnujemy własnych rzeczy, nie niszczymy przyrody.

Centrum i zwornikiem każdego dnia Pielgrzymki jest wspólna Msza Święta, w której powinni uczestniczyć wszyscy Pielgrzymi – w tym czasie nie załatwiamy zakupów ani żadnych innych spraw.

Uwagi organizacyjne:

W czasie marszu Pielgrzym powinien mieć przy sobie: dokument tożsamości i Legitymację Pielgrzymkową, „Drogę do Nieba”, różaniec, śpiewnik, jedzenie na cały dzień (zupa na obiad będzie!), kubek i łyżkę, pelerynę lub parasol od deszczu, czapeczkę od słońca, preparaty do pielęgnacji nóg, bandaż elastyczny z opatrunkiem i inne środki higieniczne. Osoby przyjmujące stale określone leki muszą o nich pamiętać, gdyż pielgrzymkowa służba medyczna może nie mieć ich na stanie.

Bardzo istotny jest dobór butów i odpowiednich skarpet – muszą być wygodne na długi marsz.

Bagaż należy solidnie spakować, opisać (nazwisko, grupa, kolor) i zabezpieczyć przed deszczem. Do bagażu jest przypięty żeton z numerem – trzeba go pilnować, gdyż za zgubione żetony trzeba zapłacić.

Bagaże są przewożone oznakowanymi samochodami – trzeba dobrze zapamiętać swój.

 

Zakończenie pielgrzymki 20 sierpnia godz. 11.00 – msza na Jasnej Górze.

 

publ. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj