Zapadł wyrok w sprawie Anny Ronin

0

Zakończyła się ciągnąca się od wielu miesięcy sprawa, w której radna Anna Ronin oskarżona była o bezprawne ujawnienie szczegółów śledztwa w czasie jego trwania.

- reklama -

W trakcie trwania procesu o ujawnienie szczegółów śledztwa prowadzonego przez prokuraturę zanim trafiły one do sądu  (art. 241 KK) przesłuchiwani wcześniej byli w charakterze świadków prezydent Mirosław Lenk, Grzegorz Wawoczny, Dariusz Ronin (mąż oskarżonej) i Dawid Wacławczyk. Dwaj ostatni utrzymywali, iż wiedza o tym, że z domu prezydenta Lenka wysyłane były negatywne komentarze (tzw.hejty) była w środowiskach samorzadowych rozpowszechniona jako plotka i wiedziało o tym wiele osób. Również z akt sprawy prowadzonej przez gliwicką prokuraturę nie wynikało, żeby Anna Ronin występowała o wgląd do nich, stąd nie mogła wiedzy na temat śledztwa czerpać z tego źródła.

Sąd w Raciborzu oparł się na tych zeznaniach i dowodach i 17 października uniewinnił Annę Ronin od stawianych zarzutów. Jak podkreśliła w uzasadnieniu prowadząca sprawę sędzia, sprawa „hejtowania” nie tylko z domu prezydenta, ale również przez inne osoby, była znana już latem bądź wczesną jesienią 2015 roku, a więc jeszcze przed tym zanim radna poinformowała o tym podczas pamiętnej konferencji na przystani kajakowej. Nazwisko prezydenta przewijało się w plotkach na ten temat. Nie można więc skazać Anny Ronin w oparciu o zarzut ujawniania tajemnicy śledztwa, gdyż po pierwsze śledztwo to w było w tym czasie już zakończone, po drugie – postępowanie nie wykazało jakoby brała ona w nim udział, kontaktowała się z osobami je prowadzącymi czy znała jakiekolwiek szczegóły z akt.

Prokuratura domagała się dla Ronin 2 tys. zł grzywny. Oprócz uniewinnienia sąd zasądził na korzyść oskarżonej zwrot kosztów pełnomocnictwa procesowego w wysokości 672 zł, kosztami obrony i postępowania obarczając Skarb Państwa. Wyrok nie jest prawomocny, każdej ze stron przysługuje odwołanie od niego do Sądu Okręgowego w Gliwicach.

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here