Filary Ziemi Raciborskiej rozdane

1

Na IV Międzynarodowej Gali „Filar Ziemi Raciborskiej” przyznano łącznie osiem statuetek w pięciu kategoriach. Przybliżamy sylwetki uhonorowanych przez kapitułę osób. Zobacz zdjęcia>>

- reklama -

Podczas IV Gali „Filar Ziemi Raciborskiej” w Pałacyku Myśliwskim Rafako przyznano nagrody w kategorii: firma, rzemiosło, kategoria społeczna, współpraca transgraniczna oraz Nagroda Specjalna. Nagrody w kategorii firm otrzymały: ODLEWNIA RAFAMET Sp. z o. o.,  ’IZOSERWIS” Izolacje Budowlane Cezariusz Magott, Radio Vanessa FM oraz P.P.H.U. Rotex s.c. Marek i Roman Soroka. Nagrodę w kategorii rzemiosło otrzymała firma Stolarstwo Adrian Grzesik. W kategorii transgranicznej zwyciężyła czeska firma ELECTRO-FA.PAVELEK, s.r.o. Laureatką nagrody w kategorii społecznej została Aldona Krupa-Gawron. Nagrodzone firmy i osoby fizyczne przyczyniły się zarówno do gospodarczego, jak i społecznego rozwoju Raciborza i całego powiatu raciborskiego. Podczas IV Międzynarodowej Gali „Filar Ziemi Raciborskiej” przyznano również nagrodę specjalną, która powędrowała do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu.

Filary Racibórz 2016

zobacz więcej zdjęć >> Filary Ziemi Raciborskiej rozdane >>

 

Kim są tegoroczni laureaci?

KATEGORIA: FIRMA

1. ODLEWNIA RAFAMET Sp. z o.o.

Odlewnia Rafamet
Pierwszą nagrodę w kategorii firm przyznano Odlewni RAFAMET Sp. z o.o. , która świadczy szeroki pakiet usług odlewniczych. Klientami Spółki są firmy z sektora maszynowego, automotive, okrętowego, energetycznego i górniczego. Firma eksportuje 75% swoich wyrobów. Głównym rynkiem zbytu jest rynek niemiecki. Produkty ODLEWNI RAFAMET trafiają również do Czech, Włoch, Hiszpanii, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Wielkiej Brytanii, na Słowację i do USA.
W 2006 roku dziennik  ’’Puls Biznesu” przyznał Zespołowi Odlewni ”RAFAMET” tytuł ”GAZELA BIZNESU 2006” i tym samym potwierdził przynależność firmy do elitarnego klubu dynamicznie rozwijających się firm naszego powiatu.

2. ’’IZOSERWIS” Izolacje Budowlane Cezariusz Magott

 

IZOSERWIS Racibórz

zobacz więcej zdjęć >> Filary Ziemi Raciborskiej rozdane >>

 

Drugim laureatem nagrody w kategorii firm został Cezariusz Magott, właściciel Przedsiębiorstwa ’’IZOSERWIS” Izolacje Budowlane. Cezariusz Magott przynależy do Polskiego Stowarzyszenia Mykologów Budownictwa – Zarząd Główny, Komisja Ekspertów na lata 2015 – 2019 r. oraz Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa.
Firma powstała we wrześniu 1986 r. i nieprzerwanie działa do dnia dzisiejszego. Przez wszystkie lata swojej działalności nieustannie się rozwija. Firma ’’IZOSERWIS” Izolacje Budowlane Cezariusz Magott wykonała zabezpieczenie przeciwwilgociowe i przeciwwodne m. in.: Budynku Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach; Gmachu Głównego Uniwersytetu Wrocławskiego; Sądów w Raciborzu, Rybniku, Żorach, Gliwicach, Pszczynie, Cieszynie; około 40 pałaców, zamków i kościołów oraz 250 innych obiektów.

3. Radio Vanessa FM

Radio Vanessa
Kolejnym laureatem w tej kategorii zostało Radio Vanessa, które powstało w Raciborzu 5 czerwca 1994 roku. Po ponad dwudziestu latach działalności w ogólnopolskich badaniach słuchalności przeprowadzonych przez Millword Brown SMG/KRC, Radio Vanessa znajduje się w czołówce najczęściej słuchanych rozgłośni, zaś w powiecie raciborskim uzyskano wynik 30% udziału w rynku, co daje pozycję absolutnego lidera na tym terenie. Osiągnięcia te są efektem cyklicznego badania i dostrajania się do zachodzących w społeczeństwie zmian oraz jednocześnie konsekwentnego promowania ugruntowanej marki.

4.  P.P.H.U. Rotex s.c. Marek i Roman Soroka

 

Rotex Racibórz

zobacz więcej zdjęć >> Filary Ziemi Raciborskiej rozdane >>

Ostatnim laureatem w tej kategorii została Firma Rotex działająca od 1994 r. jako spółka cywilna braci Marka i Romana Soroków. Od początku swej działalności zajmują się handlem artykułami budowlanymi, przy czym największą uwagę poświęcają szeroko rozumianym artykułom złącznym, takim jak: kołki, dyble, gwoździe, kotwy, elektrody. W roku 2001 w Rotexie został wdrożony certyfikat ISO9001/2000.
Firma wielokrotnie wspierała inicjatywy wielu organizacji pozarządowych m.in.: Stowarzyszenia na Rzecz Integracji „Podaj Rękę” – Zagrajmy Razem integracja, sport, rehabilitacja,  Raciborskiego chóru mieszanego „STRZECHA” – festiwal pieśni Stanisława Moniuszki, czy Stowarzyszenia „Drengowie znad Górnej Odry” – Raciborski Festiwal Średniowieczny.

KATEGORIA: RZEMIOSŁO

Adrian Grzesik z żoną
Nagrodę w tej kategorii otrzymała firma Stolarstwo Adrian Grzesik. Działalność firmy rozpoczęła się w 1932 roku. Stolarstwo jest firmą rodzinną, założoną w Raciborzu przez dziadka Adriana Grzesika – Aflreda Ronczka, który w 1960 roku przekazał ją ojcu Stanisławowi Grzesik. Przekazywana z pokolenia na pokolenie w 1997 roku przeszła w ręce dzisiejszego właściciela. Od tego czasu firma intensywnie rozwija się i inwestuje w nowe technologie.

KATEGORIA SPOŁECZNA

 

Aldona Krupa-Gawron

zobacz więcej zdjęć >> Filary Ziemi Raciborskiej rozdane >>

W kategorii społecznej wyróżniona została mgr Aldona Krupa – Gawron, Prezes Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej „Źródło”. Funkcję tę sprawuje społecznie od roku  2000. Od 19-stu lat jest też choreografem i kierownikiem artystycznym 16-stu  zespołów artystycznych działających w powyższej Organizacji Pożytku Publicznego. Na co dzień prowadzi: zespoły folklorystyczne, mażoretki oraz zespoły tańca nowoczesnego. Aldona Krupa–Gawron jest osobą niezwykle utalentowaną, dynamiczną i głęboko zaangażowaną w pracy i wychowaniu dzieci i młodzieży, posiadającą bardzo szeroką wiedzę na temat tańców ludowych oraz obrzędów i zwyczajów Śląska, które są dla niej inspiracją. Jej pietyzm w opracowywaniu tańców regionu był i jest zauważany przez komisje artystyczne wielu prestiżowych festiwali i przeglądów zarówno w kraju, jak i za granicą.

KATEGORIA TRANSGRANICZNA

 

ELECTRO-FA.PAVELEK Czechy

zobacz więcej zdjęć >> Filary Ziemi Raciborskiej rozdane >>

Nagrodę w powyższej kategorii otrzymała czeska firma ELECTRO-FA.PAVELEK, s.r.o. z długą historią sięgającą 1991 roku. Firma obecnie świadczy usługi z zakresu instalacji elektrycznej, montażu, szwedzkich pomp ciepła. Ponadto realizuje projekty działań oszczędnościowych w celu zmniejszenia energochłonności wszystkich typów budynków, wydajnej pracy i firm produkcyjnych.

NAGRODA SPECJALNA

 

PWSZ Racibórz

zobacz więcej zdjęć >> Filary Ziemi Raciborskiej rozdane >>

Nagrodę specjalną otrzymała Państwowa Szkoła Zawodowa w Raciborzu, która działa od 2001 r. a obecnie kształci studentów na następujących kierunkach licencjackich oraz inżynierskich: Administracja, Bezpieczeństwo Państwa, Filologia, Wychowanie Fizyczne, Turystyka i rekreacja, Pedagogika, Edukacja Artystyczna, Architektura oraz Automatyka i Robotyka. Uczelnia aktywnie działa na polu współpracy międzynarodowej z placówkami we Włoszech, Portugalii, Serbii, Turcji i Czechach. PWSZ stale organizuje spotkania i konferencje naukowe. Uczelnia współpracuje także z lokalnym biznesem.

Gala „Filar Ziemi Raciborskiej” odbyła się po raz ósmy. Od czterech lat wydarzenie to ma międzynarodowy charakter.  Inicjatorem uroczystości jest Raciborska Izba Gospodarcza, a patronat nad nim sprawuje Okresni Hospodarska Komora Opava. Współorganizatorami gali są Cech Rzemiosł Różnych w Raciborzu, Prezydent Miasta Racibórz oraz Starosta Raciborski.

/dr/
fot. Ireneusz Burek

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here