
Tadeusz Ekiert był ważną postacią raciborskiego środowiska gospodarczego. Miał 79 lat.
14 grudnia zmarł Tadeusz Ekiert – wieloletni menedżer i działacz gospodarczy związany z Raciborzem i przemysłem energetycznym. Urodzony w 1946 r., odegrał istotną rolę w procesach transformacyjnych jednej z najważniejszych spółek regionu i w życiu gospodarczym lokalnej społeczności.
Tadeusz Ekiert był pierwszym prezesem zarządu Rafako po jego prywatyzacji i jednym ze współautorów tego procesu. Kierował przedsiębiorstwem w okresie intensywnych zmian rynkowych i rosnącego znaczenia zagadnień związanych z ochroną środowiska. Zarządzanie firmą w tym czasie opierał na współpracy z zespołem młodych inżynierów, z którymi wdrażał nowoczesne rozwiązania technologiczne, w tym produkcję kotłów fluidalnych i instalacji odsiarczania spalin. Działania te wpisywały się w ówczesne trendy proekologiczne i miały wpływ na rozwój oferty Rafako oraz jej pozycję na rynku.
Po zakończeniu pracy w spółce Rafako Tadeusz Ekiert pozostał aktywny zawodowo i społecznie. Od lipca 2013 r. do sierpnia 2025 r. pełnił funkcję prezesa Raciborskiej Izby Gospodarczej, angażując się w inicjatywy na rzecz rozwoju lokalnej przedsiębiorczości i integracji środowiska biznesowego. Jednym z ważnych elementów tej działalności była promocja i współorganizacja corocznego Koncertu Charytatywnego Gwiazdka Serc, który na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych i społecznych regionu. Koncert organizowany przez Raciborską Izbę Gospodarczą łączy działalność artystyczną z pomocą charytatywną i cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców.
Informacje o pogarszającym się stanie zdrowia Tadeusza Ekierta były znane jego współpracownikom i środowisku związanym z RIG. Podczas 22. Gwiazdki Serc, która odbyła się 13 grudnia, ze sceny przekazano życzenia powrotu do zdrowia, a wykonawcy i organizatorzy wydarzenia dedykowali mu finałowy utwór „Supermoce”.
– Śp. Tadeusz Ekiert był liderem, który łączył profesjonalizm z uważnością na ludzi. Charyzmatyczny i budzący szacunek, a jednocześnie empatyczny, wrażliwy na sprawy innych. Skuteczny menedżer, dobrze rozumiejący zarówno wyzwania biznesu, jak i odpowiedzialność wynikającą z pełnionej funkcji. Przez lata pracy na rzecz RIG konsekwentnie wspierał rozwój lokalnej przedsiębiorczości oraz współpracę w środowisku gospodarczym. Wierzył w rozmowę i porozumienie, dlatego szczególną wagę przywiązywał do budowania dialogu pomiędzy biznesem a samorządem, tak, aby głos przedsiębiorców był słyszany, a decyzje podejmowane lokalnie uwzględniały realne potrzeby firm i mieszkańców. Jego zaangażowanie, doświadczenie i sposób prowadzenia Izby pozostawiły trwały ślad zarówno w środowisku gospodarczym, jak i w lokalnej społeczności – wspomina RIG.
oprac. /kp/
Uroczystości pogrzebowe Ś.P. Prezesa Tadeusza Ekierta odbędą się 19 grudnia br.(piątek), o godzinie 12:00 w kaplicy na Cmentarzu Jerusalem w Raciborzu.




![Raciborska biblioteka rozpoczęła rok koncertem muzyki żydowskiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/zachor-spotkanie-noworoczne.jpg)

![Klub Ojca rozpoczął 2026 rok kreatywnymi zajęciami [ZDJĘCIA] Klub Ojca rozpoczął 2026 rok kreatywnymi zajęciami](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/klub-ojca.jpg)
![Zespół Pieśni i Tańca ŚLĄSK z koncertem w Brzeziu [ZDJĘCIA] [WIDEO]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/Zespol_SLASK_DSC01419.jpg)





![Przedszkolaki zaśpiewały kolędy w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Przedszkolaki zaśpiewały kolędy w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przeglad-koled.jpg)

![Uroczyste obchody 70-lecia Przedszkola nr 10 w Raciborzu [ZDJĘCIA] Uroczyste obchody 70-lecia Przedszkola nr 10 w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przedszkole-nr-10.jpg)
![Hałas, śmieci i zniszczenia. List do Redakcji oraz komentarz właścicielki „Końca Świata” – AKTUALIZACJA [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przystanek-kulturalny-koniec-swiata-2-1.jpg)
![Uroczysty hołd pomordowanym w Zbrodni Katyńskiej oddany przez Policję w Brzeziu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/Policjanci_Brzezie_DSC01177.jpg)






