Uroczyste obchody Święta Niepodległości w Raciborzu

11 listopada racibórz

Od mszy świętej w kościele WNMP rozpoczęły się raciborskie obchody Święta Niepodległości. Przedstawiciele władz, instytucji i szkół złożyli kwiaty pod pomnikami abpa Józefa Gawliny i Matki Polki.

- reklama -

Biało-czerwone kotyliony, delegacje i poczty sztandarowe. Mieszkańcy Raciborza uczcili Święto Niepodległości.

 

12 września 1683 roku wojska pod wodzą króla Jana III Sobieskiego chronią Wiedeń oraz resztę chrześcijańskiej Europy przed tureckimi wojskami. Niecałe 100 lat później Austria wraz z Prusami oraz Rosją decydują o rozbiorze Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Polska znika z map świata. Niepodległość odzyskuje dopiero po 123 latach. 11 listopada 1918 roku Niemcy podpisują rozejm kończący I wojnę światową. Tego samego dnia Rada Regencyjna przekazuje władzę Józefowi Piłsudskiemu.

11 listopada stanowi ważną datę dla mieszkańców Polski, dla mieszkańców Raciborza. – To pielęgnowanie tego, co osiągnęli nasi przodkowie, oni wywalczyli niepodległość. Warto o nich wspominać podczas każdej możliwej uroczystości, nie tylko dziś, ale tak naprawdę codziennie. Dlatego z ramienia stowarzyszenia postanowiliśmy tutaj się pojawić, co sprawiło nam wielką przyjemność – mówi Marek Mansz ze Stowarzyszenie Drengowie znad Górnej Odry. Wśród oficjalnych delegacji pojawili się również harcerze. – Powinniśmy świętować ten dzień, bo mimo wszelkich przeciwwskazań udało nam się odzyskać niepodległość i powinniśmy być wszyscy z tego dumni. W harcerstwie jestem od 4 lat. Jest to super przygoda. Wychowuje i uczy patriotyzmu – komentuje Angelika Zaczyk z 7 Raciborskiej Drużyny Harcerek „Krzesiwo”.

Miejskie obchody upamiętniające wydarzenie tradycyjnie rozpoczęto Mszą Św. w intencji Ojczyzny w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. 98. rocznica niepodległości przypadła w 1050-lecie Chrztu Polski. – Chciejmy dziś w naszych sercach odpowiedzieć na pytanie, czy i ja kocham ojczyznę, miejsce, w którym realizuję swoją pielgrzymkę – nawoływał ksiądz proboszcz Ginter Kurowski.  Proboszcz farnego kościoła przytoczył zebranym wiersz Marii Konopnickiej, która nawiązywała do fundamentalnych prawd związanych z ojczyzną:

Ojczyzna moja – to ta ziemia droga,
Gdziem ujrzał słońce i gdziem poznał Boga,
Gdzie ojciec, bracia i gdzie matka miła
W polskiej mnie mowie pacierza uczyła.

Ojczyzna moja – to wioski i miasta,
Wśród pól lechickich sadzone od Piasta;
To rzeki, lasy, kwietne niwy, łąki,
Gdzie pieśń nadziei śpiewają skowronki.

Ojczyzna moja – to praojców sława,
Szczerbiec Chrobrego, cecorska buława,
To duch rycerski, szlachetny a męski,
To nasze wielkie zwycięstwa i klęski…

Każdy człowiek pragnie żyć w pokoju i dobrobycie. W spokoju, które może dać mu ojczyzna, która powinna być dla nas jak Matka. Dziś prosimy Boga abyśmy dla naszej ojczyzny pracowali, jej się oddawali. Dla Polski, która od 1050 lat jest Polską chrześcijańską, czego nie wolno nam z pamięci wykreślić. Chcemy modlić się za sprawujących władzę na różnych szczeblach i prosić dla nich o ducha roztropności, mądrości i uczciwości – dodaje. Zaś dla nas wszystkich Polaków prośmy o łaskę umiłowania ojczyzny abyśmy nie zapomnieli o najwyższych dobrach narodu.

W homilii, którą wygłosił ksiądz Zygmunt Nagel, nie zabrakło wątków patriotycznych. – Niepodległa Polska znaczy tyle, co Polska suwerenna, Polska żywa, wolna, która nie jest sterowana z zewnątrz – zaznaczył.

Podczas świeckiej części uroczystości przedstawiciele władz, instytucji i szkół złożyli kwiaty pod pomnikami Arcybiskupa Józefa Gawliny i Matki Polki. Z okazji święta przemawiał dyrektor Gimnazjum nr 5 Dariusz Malinowski. W swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie gimnazjów w czasach dwudziestolecia międzywojennego. Uroczystości zwieńczyła salwa honorowa oddana przez kompanię honorową Śląskiego Oddziału Straży Granicznej.

 

 

 

święto niepodległości 11 listopada racibórz
Zobacz, jak w Raciborzu świętowano 11 listopada >>>

 

 

święto niepodległości 11 listopada racibórz

Delegacje i poczty sztandarowe złożyły kwiaty na pamiątkę odzyskania niepodległości przez Polskę – zdjęcia >>>

 

tekst: Ireneusz Burek i Mateusz Herba
Zdjęcia: Ireneusz Burek i Katarzyna Przypadło

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj