Klimatyczny Armagedon w Wodzisławiu

47 uczniów z czterech powiatów walczyło w Wodzisławiu o wyjazd do Parlamentu Europejskiego. Musieli wykazać się nie tylko wiedzą o zmianach klimatu, ale także doskonałą znajomością języka angielskiego.

- reklama -

15 listopada w Wodzisławiu Śl. uczniowie szkół średnich z powiatów wodzisławskiego, raciborskiego, rybnickiego i miasta Jastrzębie Zdrój uczestniczyli w niezwykłym konkursie ekologicznym. „Klimatyczny Armagedon” sprawdzał bowiem ich wiedzę z zakresu ekologii, historii badań nad zmianami klimatu czy przyczynach i skutkach globalnego ocieplenia, ale również wymagał bardzo dobrej znajomości języka angielskiego – pytania zostały przygotowane właśnie w tym języku.

 

Pierwszą część konkursu stanowił test wyboru – uczniowie mieli 15 minut, by odpowiedzieć na szereg pytań związanych ze zmianami klimatu. Podczas gdy komisja sprawdzała prace, młodzież wysłuchała prelekcji doktora Henryka Kretek – Dyrektora Biura Poselskiego Jerzego Buzka. Prezentacja zawierała wiele informacji na temat przepisów prawa międzynarodowego i krajowego normujących kwestie związane z ochroną środowiska oraz krótką historię odkryć decydujących o dzisiejszym spojrzeniu np. na zjawisko efektu cieplarnianego.

 

Zobacz na zdjęciach zmagania uczniów >>>

 

Jury wyłoniło sześcioro finalistów, którzy wzięli udział w drugim etapie konkursu – tu również musieli wykazać się zarówno znajomością języka, jak i wiedzą z zakresu ekologii. Suma punktów zdobytych w obu etapach miała decydować o liście laureatów; okazało się jednak, że konieczna będzie dogrywka. Polegała ona na ustnej wypowiedzi – po polsku i angielsku – na temat wylosowanego zagadnienia. Dopiero po kolejnej naradzie jurorów udało się wyłonić trójkę zwycięzców. Pierwsze miejsce zajął Daniel Tomiło z II Liceum Ogólnokształcącego im. A. Frycza-Modrzewskiego w Rybniku i to on odwiedzi w kwietniu siedzibę Parlamentu Europejskiego. Drugie miejsce osiągnął Wiktor Pawłowski z II Liceum Ogólnokształcącego im. ks. prof. J. Tischnera w Wodzisławiu Śl., a trzecie – Klaudiusz Lepich z I Liceum Ogólnokształcącego im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śl. Wyróżnienie otrzymała Martyna Burda z LO im. ks. prof. J. Tischnera w Wodzisławiu Śl.

 

Honorowy patronat nad konkursem objęło Starostwo Powiatowe oraz Biuro Poselskie Jerzego Buzka.

 

 

„Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”. 

————————————————

 Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na:

/kc/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here