Halinka przechodzi lifting

halinka

Popularna lokomotywa sprzed raciborskiego dworca to jeden z symboli Raciborza.


Lokomotywa „Halinka” przechodzi właśnie kolejne etapy renowacji. Elementy parowozu, który stał się jednym z symboli Raciborza przechodzą właśnie piaskowanie (w tym procesie do usuwania zbędnych powłok używa się kwarcu) oraz śrutowanie (proces ten prowadzony jest na śrutownicy, gdzie do oddzielenia niepożądanych elementów w postaci np. rdzy używa się drobnego metalowego śrutu).

- reklama -

Procesowi śrutowania poddane zostały wszystkie osie oraz koła lokomotywy, a także rama kratownicy (będącej elementem nośnym parowozu), kocioł, zderzaki, zbiorniki na wodę.

Piaskowaniu poddano m.in. kabinę oraz detale będące elementem wyposażenia (np. reflektory). Część z elementów (rama, koła) zostały już pomalowane farbą w kolorze czarnym. Niektóre z elementów zostały pomalowane farbą podkładową w kolorze szarym (służy to zabezpieczeniu tych elementów przed korozją). Co jeszcze przed „Halinką”?

Wymienione na nowe zostaną blachy zewnętrzne wokół kotła (ze względu na stopień korozji). Do regeneracji trafią lustra reflektorów, a do wymiany szyby. Odtworzeniu poddane zostaną elementy kabiny (np. manometry). Przed naszą ciuchcią także prace z zakresu położenia instalacji elektrycznej służącej m.in. oświetlenia reflektorów i kabiny.

/ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here