Raciborzanin Łukasz Krakowczyk zdobywcą medycznego Oskara

Sukces naszych chirurgów! Przeszczep krtani i tchawicy uznano za najlepszy przypadek w dziedzinie chirurgii mikronaczyniowej w 2016 roku.

Łukasz Krakowczyk jest adiunktem Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej w Gliwicach. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. na licznych stażach i kursach zagranicznych- w Huston, na Oddziale Chirurgii Plastycznej w MD Anderson Cancer Center oraz kursie mikrochirurgii w Glasgow. Cztery lata temu Prezydent RP wyróżnił go Srebrnym Krzyżem zasług za szczególne osiągnięcia w medycynie. W 2015 roku jako jeden z dwóch polaków został członkiem prestiżowego Amerykańskiego Towarzystwa Mikrochirurgii i Chirurgii Rekonstrukcyjnej.

- reklama -

Raciborzanin należy m.in. do zespołu chirurgii rekonstrukcyjnej i mikronaczyniowej prowadzonego przez profesora Adama Maciejewskiego. Zespół przeprowadził u u 37-letniego pacjenta przeszczep obejmujący krtań, tchawicę, gardło, przełyk, tarczycę z przytarczycami, struktury mięśniowe oraz powłokę skórną przedniej ściany szyi. Dotąd byłby prowadzone na świecie dwa zabiegi ale żaden z nich nie był tak rozległy. Osiągnięcie doceniło Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej, zrzeszające ponad 500 najlepszych światowych specjalistów z dziedziny chirurgii.

Podczas dorocznego zjazdu Towarzystwa gremium decyzją 93% głosów przyznało nagrodę w kategorii Best Case prezentacji pt.: „Złożona allotransplantacja narządów szyi”. Zgłosili ją prof. Adam Maciejewski i dr hab. Łukasz Krakowczyk. Praca dotyczyła wspomnianej operacji. Wybrana została spośród 300 prezentacji zgłoszonych z całego świata. Uznano ją za najlepszy przypadek w dziedzinie chirurgii mikronaczyniowej w 2016 roku.

/mh/

Zdjęcie: Fundacja na rzecz rozwoju chirurgii rekonstrukcyjnej i przeszczepów twarzy

- reklama -

3 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here