
W marcu w Tworkowie swoje umiejętności będą mogli zaprezentować miłośnicy „ślonskiej godki”.
Gminny Zespół Oświaty Kultury Sportu i Turystyki zaprasza dzieci, młodzież i osoby dorosłe do udziału w X Konkursie Gwary Śląskiej. Jego celem jest m.in. popularyzacja gwary regionu raciborskiego, przypomnienie i kultywowanie tradycji i zwyczajów oraz prezentacja gwary regionu raciborskiego. Każda z osób przedstawi tekst śląski – własny lub innego autora, charakterystyczny i typowy dla gwary używanej przez autochtonicznych mieszkańców w poszczególnych miejscowościach gminy Krzyżanowice. Preferowane będą tematy związane z lokalnymi tradycjami, zwyczajami, obrzędowością i lokalną historią gminy, a także nawiązujące do wydarzeń związanych z życiem rodzinnym.
Zgłoszenia przyjmowane są do 6 marca. Tutaj można pobrać kartę zgłoszeniową, natomiast regulamin dostępny jest tutaj.
Konkurs odbędzie się 15 marca w sali widowiskowej Centrum Kultury w Tworkowie przy ul. Zamkowej 48.
fot. UG Krzyżanowice
oprac. /kp/





![Raciborska biblioteka nagrodziła najlepsze prace oparte na twórczości Juliusza Verne’a [ZDJĘCIA] Raciborska biblioteka nagrodziła najlepsze prace oparte na twórczości Juliusza Verne’a](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/konkurs-plastyczny-Podroze-z-Juliuszem-Verneem.jpg)

![Jak naprawdę wygląda życie na statku? Spotkanie z Miłoszem Szymańskim w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Jak naprawdę wygląda życie na statku? Spotkanie z Miłoszem Szymańskim w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/milosz-szymanski.jpg)
![Raciborzanie współtworzą plan adaptacji miasta do zmian klimatu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/Miejski-Plan-Adaptacji-do-Zmian-Klimatu-dla-Raciborza.jpg)



![Co czyta młodzież po obu stronach granicy? Polsko-czeskie seminarium w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/czy-mlodziez-w-czechach-czyta.jpg)
![Czy artysta ma prawo przekraczać granice? Debata na Stacji Młodych [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/debata-mlodych-stacja-mlodych.jpg)




![Tomasz Hynek nowym komendantem KPP w Raciborzu [ZDJĘCIA] Tomasz Hynek nowym komendantem KPP w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/10/kpp-raciborz-komendant-tomasz-hynek.jpg)

![Wielkanocna procesja konna w Raciborzu-Sudole [ZDJĘCIA] [WIDEO] Wielkanocna procesja konna w Raciborzu-Sudole](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/04/wielkanocna-procesja-konna-sudol-2025.jpg)







