Wacławczyk pytał jak w regionie walczy się ze smogiem

Smog
Smog

Na listopadowej sesji rady powiatu radny Dawid Wacławczyk zwrócił się z zapytaniem jak rzeczywiście wygląda walka ze smogiem w gminach Powiatu Raciborskiego. Sprawdź jaką otrzymał odpowiedź. 

- reklama -

Pietrowice Wielkie

Program Ograniczenia Niskiej Emisji gmina realizowała w latach 2011- 2014. Aktualnie w Pietrowicach prowadzone są pogadanki z mieszkańcami na temat walki z niską emisją. Gmina z własnego budżetu nie dotuje wymian źródeł ciepła.

Rudnik

W 2016 roku uchwalono Plan ograniczenia niskiej emisji. Program który ma wesprzeć m.in. inwestycje w zakresie odnawialnych źródeł energii czy poprawy efektywności energetycznej (wymiana kotłów, termomodernizacja, pompy ciepła). Efektów należy spodziewać się w najbliższych latach.

Kuźnia Raciborska

W tym roku gmina przystąpić ma do programu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej, z którego ma być wsparta wymiana 50 źródeł ciepła. W latach następnych ma być dofinansowanych około 30-40 kotłów.

Krzyżanowice

Gmina od 2007 roku realizuje Program Ograniczenia Niskiej Emisji. Do tej pory wymieniono 378 kotłów oraz zamontowano 292 instalacji solarnych. Ze środków WFOŚiGW uzyskać można 9 tys. zł na wymianę pieca i 6 tys. zł na instalację solarną. Ponadto w tym roku ze środków Programu PONE ma zostać zrealizowana wymiana 80 kotłów i montaż 10 instalacji solarnych. W Krzyżanowicach termomodernizację przeszły ponadto budynki użyteczności publicznej m.in.Urząd Gminy, Ośrodek Usług Kulturalnych, większość przedszkoli, niektóre szkoły i wszystkie ośrodki zdrowia.

Kornowac

W 2015 uchwalono Plan Gospodarki Niskoemisyjnej, w ramach którego w obiektach użyteczności publicznej wymieniono jeden kocioł (w 2016 roku). W tym samym roku na tenie gminy w budynkach mieszkalnych zainstalowano 452 instalacje solarne (co stanowi około 40% budynków mieszkalnych na terenie Kornowaca).

Nędza

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej uchwalono w 2016 roku i zgodnie z jego założeniami walka z problemem finansowana będzie ze źródeł zewnętrznych. Jak czytamy gmina z własnych środków nie jest w stanie skutecznie walczyć z problemem. W walce z niską emisją w Nędzy mają być prowadzone kontrole palenisk.

Racibórz

Od 1998 do 2016 roku ze środków pochodzących z opłat i kar za gospodarcze korzystanie ze środowiska na modernizację źródeł ciepła skorzystało 807 osób. Zainstalowano 733 kotły gazowe, 10 olejowych, 5 kotłów opalanych drewnem, 1 pompę ciepła, 15 włączono do sieci cieplnej, a w 43 zainstalowano ogrzewanie elektryczne. Ze środków WFOŚiGW od 2007 roku zmodernizowano 416 kotłowni oraz zainstalowano 152 instalacje solarne. Raciborzanie skorzysta również mogą ze środków Programu PONE na dofinansowanie modernizacji źródeł ciepła. Ponadto przeprowadzono termomodernizacje miejskich placówek oświatowych. W latach 2010-2013 dokonano wymianu taboru komunikacji miejskiej na autobusy spełniające normy emisji spalin Euro 5.

Szczegółowe informacje dostępne tutaj.

/mh/

- reklama -

6 KOMENTARZE

  1. Jak zwykle Nędza odstaje. Pamiętajcie – wg pani Wójt Iskały cała kasa jest pakowana w kanalizację 🙂 Ot śmiech na sali – ktoś widział kanalizację w Nędzy? Od ilu lat pani wójt jest na stanowisku? Mało czasu? Tymczasem zero dofinansowań, programów ekologicznych dla mieszkańców, rozwoju Nędzy od lat – ponieważ wszystkie pieniądze inwestujemy w kanalizację – to cytat słów pani Wójt z ostatniego wywiadu dla radia90: odsyłam do nagrań na stronie www radia: https://www.radio90.pl/walka-ze-smogiem-trwa-mieszkancy-nedzy-skarza-sie-jednak-ze-nie-moga-otrzymac-doplat-do-wymiany-piecow.html

  2. Z tego wynika że słaba ta wójt a ludzie wybierają kogoś kto nie potrafi się zająć istotnym problemem mieszkańców. Za to kasa się zgadza bo wójt małych pieniędzy nie zarabia a efekty rządzenia cienkie.

  3. powiem tak: dostałem dotację 10500 zł na piec na ekogroszek, no ale teraz z ekogroszkiem jest kłopot, żeby go dostać trzeba sie zapisać i czekać na przydział – mam nadzieje że to przejściowe…

  4. Panie Wacławczyk, w Raciborzu PiS eliminuje smog z atmosfery. A że nie wychodzi – no trudno: jaka partia taka atmosfera. Gówniana.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here