Luxtorpeda zagrała w RCK [ZDJĘCIA]

luxtorpeda eneduerabe rck raciborz

Luxtorpeda, jeden z najpopularniejszych rockowych zespołów w Polsce ostatnich lat, dał koncert w Raciborzu w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W sobotni wieczór sala widowiskowa Raciborskiego Centrum Kultury zapełniła się fanami mocnych brzmień. W ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zagrał zespół Luxtorpeda. Jako support wystąpiła grupa EneDueRabe.

- reklama -

Zespół Luxtorpeda powstał w 2010 roku z inicjatywy Roberta Friedricha, gitarzysty i wokalisty znanego z takich formacji jak Acid Drinkers, Turbo, Flapjack, Arka Noego, 2Tm2,3 i KNŻ. Do współpracy muzyk zaprosił gitarzystę Roberta Drężka, basistę Krzysztofa Kmiecika, związanych wcześniej z Armią oraz z formacją 2Tm2,3 oraz perkusistę Tomasza Krzyżaniaka, znanego wcześniej z Turbo i Armii. W 2011 roku w trakcie nagrywania albumu skład uzupełnił wokalista Przemysław Frencel, raper znany z hip-hopowego duetu 52 Dębiec.

Debiutancki album zatytułowany „Luxtorepeda” ukazał się 9 maja 2011 roku i jest połączeniem brzmień garażowo-punkowo-rockowych. Zespół wystąpił podczas Jarocin Festiwal 2011 oraz podczas 17. edycji Przystanku Woodstock, a utwór „Autystyczny” wspiął się na pierwsze miejsca wielu list przebojów. W wielu rankingach i podsumowaniach muzycznych 2011 roku Luxtorpeda uplasowała się w ścisłej czołówce.

9 maja 2012 roku ukazała się druga płyta Luxtorpedy zatytuowana „Robaki”, szybko zdobywając tak samo jak pierwsza status złotej płyty. Drugi krążek promują teledyski do utworów „Hymn” i „Wilki dwa”, ten drugi zagościł na liście Trójki PR, sześć tygodni z rzędu zajmując pierwszą pozycję, a dziesięciokrotnie będąc na pierwszym miejscu w ogólnym rozrachunku. Grupa wystąpiła na największych festiwalach w Polsce, u boku takich wykonawców jak Slayer, Metallica czy Machine Head. Otrzymała również Złotego Bączka, nagrodę publiczności Przystanku Woodstock. W roku 2013 Luxtorpeda otrzymała trzy nominacje do nagrody Fryderyki 2012 i po raz kolejny został doceniony w wielu rankingach.

1 kwietnia 2014 roku ukazał się trzeci album pod tytułem „A Morał Tej Historii Mógłby Być Taki, Mimo Że Cukrowe To Jednak 3uraki”. W czerwcu 2015 roku zespół wydał trzyutworową „EPkę”. 1 kwietnia 2016 ukazał się album „Mywaswynas”.

Katarzyna Przypadło

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here