Unijne pieniądze na zbiornik Racibórz Dolny

RZGW Gliwice

328 milionów złotych unijnego wsparcia trafi na dokończenie budowy zbiornika Racibórz.

Decyzją Komisji Europejskiej fundusze z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 wesprą projekt pod nazwą „Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny na rzece Odrze w województwie śląskim (polder)”. Jak czytamy na stronie Ministerstwa Środowiska „realizacja inwestycji przyczyni się do zapewnienia ochrony przeciwpowodziowej dla osób zamieszkujących szereg miast, m.in. Racibórz, Kędzierzyn – Koźle, Krapkowice, Opole, Brzeg, Oława, Wrocław oraz wsi położonych w trzech województwach: śląskim, opolskim i dolnośląskim.”

- reklama -

Przypomnijmy, budowa zbiornika zakończyć miała się w 2017 roku. Najwyższa Izba Kontroli obecnie wskazuje na rok 2020. Ósma kontrola NIK-u , która odbyła się w grudniu ubiegłego roku stwierdziła szereg nieprawidłowości przy budowie zbiornika. Jak czytamy w raporcie „Już tylko dotychczasowe opóźnienia budowy Zbiornika Racibórz spowodowały wzrost kosztów inwestycji z 505 mln euro do 772,6 mln euro. Różnica 267,6 mln euro będzie musiała zostać pokryta ze środków budżetu państwa.”

W październiku Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach odstąpił od umowy z dotychczasowym wykonawcą. Nowy ma zostać wyłoniony w III kwartale 2017 roku.

 

/mh/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here