Dzień Liczby Pi w G5

Dzień Liczby Pi obchodzony jest co roku 14 marca. Termin ten wiąże się z przybliżoną wartością 3,14, co nawiązuje właśnie do daty 14 marca. Uczniowie Gimnazjum nr 5 po raz kolejny obchodzili święto ludolfiny.

Wydawać by się mogło, że znane wszystkim 3,14 to tylko matematyka. Tymczasem okazuje się, że słynna liczba Pi pojawia się w wielu innych dziedzinach nauk, także humanistycznych. W związku z tym wtorkowe lekcje języka polskiego rozpoczynały się od przytoczenia wiersza pt. „Liczba Pi” autorstwa polskiej noblistki – Wisławy Szymborskiej. Tego dnia obowiązywała także zasada, że we wszystkich wyrazach sylabę „pi” zapisywać będziemy symbolem ludolfiny. Uczniowie układali zdania, w których ilość liter w kolejnych wyrazach odpowiadała kolejnym cyfrom stanowiącym rozwinięcie liczby Pi. Tak powstało np. zdanie: Ola i Pola z Opola krzyczały, bo bardzo nudzą się.

- reklama -

O bohaterce dzisiejszego dnia młodzież rozmawiała także na religii i w Piśmie Świętym szukała miejsca, w którym jest mowa o liczbie Pi. Nie mogło jej oczywiście zabraknąć także na matematyce i informatyce, gdzie gimnazjaliści znajdowali wyrazy z sylabą „pi” i układali z nich krzyżówkę, a także szukali kolejnych cyfr rozwinięcia liczby „pi”.

Aby uczcić „liczbę dnia”, gimnazjaliści okleili szkolne korytarze plakatami pełnymi ciekawostek dotyczących ludolfiny, mieli także okazję poznać jej historię.

Koordynatorem Święta Liczby Pi w Gimnazjum nr 5 była nauczycielka matematyki, pani Sylwia Bąk oraz Szkolny Samorząd Uczniowski, a w akcję włączyli się wszyscy uczniowie i nauczyciele.

Autor: G5

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here