Koniec z pamiątkami po minionym ustroju. Krzanowice będą się dekomunizować

ul. Majora Pawłowa

Chodzi o zmianę nazw trzech ulic: Generała Aleksandra Zawadzkiego, 15 Grudnia oraz Majora Pawłowa, uznanych przez Instytut Pamięci Narodowej za niechcianą pamiątkę po komunie.


Ustawa Sejmu RP o dekomunizacji z 1 kwietnia 2016 roku obowiązuje od 2 września ubiegłego roku. Zgodnie z nią zakazane jest propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Zgodnie z wyżej wymienioną ustawą za propagujące komunizm uważa się nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989.

- reklama -

Ustawa nakłada na samorządy obowiązek zmianę nazw propagujących ustroje totalitarne w ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie. Jako, iż do ustawy nie stworzono listy nazwisk, nazw i dat, które nie mogą być upamiętniane na tablicach, urząd miasta w Krzanowicach już 11 maja 2016 roku zwrócił się do Archiwum Państwowego w Katowicach oddział w Raciborzu, oraz 26 sierpnia 2016 r. do IPN w Katowicach z prośbą o wskazanie nazw ulic, które powinny być zmienione. Wskazane zostały trzy takie nazwy: ul. Generała Aleksandra Zawadzkiego, ul. 15 Grudnia i ul. Majora Pawłowa.

14 marca burmistrz Krzanowic powołał zespół do przeprowadzenie konsultacji w sprawie zmian nazw ulic. Mieszkańcy będą mogli wyrazić swoje opinie co do nowych nazw. Odbędą się one 31 marca 2017r.o godz.19.30 w budynku Miejskiego Ośrodka Kultury w Krzanowicach przy ul. Zawadzkiego 3.

Koszty administracyjne tego ustawowego obowiązku poniosą samorządy, jednak mieszkańcy będą zmuszeni wymienić dokumenty dopiero wtedy, gdy obecne stracą ważność. Pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy są wolne od opłat.

Należy pamiętać, że mieszkańcy będą ponosić koszty związane z wymianą dokumentów, opłaty – np. koszty fotografii zamieszczanej w dokumentach, nowych tabliczek oznaczających numer porządkowy nieruchomości oraz takie koszty jak: wymiana szyldów, zmiana w KRS-ie, zmiany wizytówek, koszty poinformowania nadawców korespondencji itp.

oprac. /ps/ za krzanowice.pl

fot. UM Krzanowice

- reklama -

2 KOMENTARZE

  1. Zmarnowane pieniądze, 90% ludzi nawet nie wie, że nazwy tych ulic są związane z komunistami. Ci którzy to wymyślili powinni sami pokryć koszty wymiany dokumentów itp.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here