Światowy Dzień Wody w raciborskiej bibliotece [WIDEO]

Po raz kolejny raciborska książnica zorganizowała warsztaty dla dzieci. W spotkaniach wzięło udział ok. 200 osób.

 

- reklama -

Z wody korzystamy codziennie. Potrzebujemy jej do życia. Musimy uzupełniać płyny. Nikt z nas nie chce chodzić w brudnych ubraniach, więc robimy pranie. Lubimy żyć w zadbanej przestrzeni, więc używamy jej do sprzątania domów, ulic, przestrzeni publicznych bądź do mycia samochodów. Nie zawsze jednak wykonując te podstawowe czynności zdajemy sobie sprawę jak wiele jej marnujemy.

Przeciętny Raciborzanin w ciągu doby zużywa 88 litrów wody. Tylko około 2 litrów służy celom spożywczym. Prawie 40 litrów pochłania nasza higiena osobista. Bardzo duże zużycie generuje spłukiwanie wody w toaletach. Dlatego tak ważne jest by używać ekologicznych spłuczek, które pozwolą na oszczędność. Nie możemy również zapominać o tym, że do toalet nie powinniśmy wrzucać lekarstw, igieł, gum do żucia czy papierowych ręczników. Jak się okazuje i takie błędy popełniają raciborzanie.

Dobrą okazją by przypomnieć sobie, że każdy z nas ma wpływ na środowisko naturalne i może przyczynić się do ochrony ekosystemów wodnych jest obchodzony 22 marca Światowy Dzień Wody. Święto każdego roku obchodzone jest pod innym hasłem. W ubiegłych latach poruszano m.in. tematykę zdrowia, rozwoju, braku wody pitnej w miastach czy możliwości wykorzystania zasobów wód podziemnych. Tematem tegorocznych obchodów były ścieki. Z tej okazji Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna wspólnie z Zakładem Wodociągów i Kanalizacji w Raciborzu zaprosiła uczniów raciborskich szkół podstawowych na warsztaty podczas których dzieci przekonywano, że poprzez zmniejszenie ilości ścieków,
 a także poziomu ich zanieczyszczenia
oraz poprzez ich bezpieczne ponowne wykorzystanie chronimy jeden z najcenniejszych zasobów jakim jest woda.

„Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”. 

————————————————

 Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na:

/mh/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here