Koleją wąskotorową z Rud do Rybnika

0
kolejka waskotorowa rudy fot grzegorz wilga
Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej w Rudach. Fot. Grzegorz Wilga.

Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej w Rudach cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Już niedługo wąskotorówką będzie można dojechać do Rybnika.

6 kwietnia Urząd Miasta Rybnik ogłosił przetarg na rewitalizację torów kolei wąskotorowej na odcinku od granic miasta z Rudami Raciborskimi do stacji przesiadkowej Stodoły. Inwestycja zostanie zrealizowana w systemie „projektuj i buduj”.

- reklama -

Odcinek ten jest pozostałością po sieci kolei wąskotorowych, na której ruch zakończono w 1993 r. Została ona wpisana do rejestru zabytków i objęta ochroną konserwatorską, jednak wkrótce zaczęła być masowo rozkradana.

W minionym roku wyremontowano przejazd na ul. Rudzkiej w Rybniku. Teraz w planach jest rewitalizacja odcinka. Zostanie zdemontowane 500 m istniejącego toru, wykonana nawierzchnia kolejowa i montaż toru na długości ok. 700 m wraz z urządzeniami bezpieczeństwa ruchu drogowo-kolejowego i oświetleniem. Oprócz tego powstanie dworzec w miejscu byłego peronu w dzielnicy Stodoły. Znajdzie się na nim wiata z ławkami i koszami na śmieci oraz oświetlenie i monitoring.

kolej waskotorowa rudy rybnik stodoly
Wizualizacja stacji Rybnik Stodoły (UM Rybnik)

fot. Grzegorz Wilga
oprac. /kp/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here