Jubileusz „Almanachu Prowincjonalnego”

Almanach Prowincjonalny RCK

12 lat ma już półrocznik literacko-kulturalny wydawany przez RCK. Wkrótce promocja 25. numeru czasopisma.

„Almanach Prowincjonalny”, półrocznik literacko-kulturalny wydawany przez RCK, ma już 12 lat. 13 maja w DK Strzecha odbędzie się promocja 25. numeru czasopisma. Początek o godz. 18:00. Gośćmi wieczoru promocyjnego tym razem będą: wybitny czeski pisarz i poeta Miloš Doležal z Pragi oraz jeden z najlepszych tłumaczy z języka czeskiego, Andrzej Babuchowski z Katowic. Spotkanie ubarwi zespół Harmony Trejo, którego muzyka wywodzi się z jazzu oraz etno. Wstęp wolny.

- reklama -

Almanach Prowincjonalny RCK

 Wieczór promocyjny 24. numeru „Almanachu Prowincjonalnego”

Almanach Prowincjonalny

Almanach Prowincjonalny

Historia „Almanachu Prowincjonalnego” (RCK)

Inicjatywa narodziła się w Raciborskim Centrum Kultury pod koniec 2004 roku, kiedy to Janusz Nowak i Marek Rapnicki wraz z ówczesnym dyrektorem Leszkiem Wyką postanowili wydawać czasopismo literackie, które łączyłoby nasze miasto z Polską i Czechami.

W zamierzeniu pomysłodawców, a wkrótce redaktorów półrocznika, na łamach Almanachu mieli spotykać się autorzy raciborscy oraz twórcy spoza naszego miasta. Pierwszy, stustronicowy numer ukazał się w sobotę 9 kwietnia 2005 roku, a niejako matką chrzestną nowego pisma została wybitna poetka z Krakowa, Ewa Lipska. Od tego czasu gośćmi Almanachu zostało wielu wybitnych osobistości świata kultury, poetów i tłumaczy z obu stron Sudetów, by wymienić tylko Ernesta Brylla, ks. Jerzego Szymika, Adama Zagajewskiego, Juliana Kornhausera, Wojciecha Wencla, Annę Janko, Jana Polkowskiego i Barbarę Gruszkę-Zych.

W półroczniku specjalnie rozwinięte są działy: literacki, podróżniczy, bohemistyczny oraz recenzji. Pismo wyróżnia się pokaźnym formatem, dużą ilością znakomitych fotografii oraz niebanalną szatą graficzną, która jest dziełem raciborskiego grafika, Marka Plewczyńskiego.

Zobacz również: Wieczór promocyjny 24. numeru „Almanachu Prowincjonalnego”

oprac. /j/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here