SP nr 4 upamiętniła 74. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim

SP 4 Racibórz

Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 4 im. ks. Stefana Pieczki w Raciborzu trzeci raz wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Żonkile 2017”.

Akcja, już po raz piaty w tym roku, została ogłoszona przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w celu upamiętnienia 74. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku.

- reklama -

Uczniowie – wolontariusze z klas VI, pod kierunkiem nauczyciela historii Doroty Michalickiej przygotowywali papierowe żonkile, które rozdali uczniom, nauczycielom i rodzicom na terenie szkoły w dniu 19 kwietnia 2017 r.

Żonkile, symbolizujące pamięć, szacunek i nadzieję, związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim, otrzymywał te kwiaty od anonimowej osoby i składał je pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Dla uczniów klas VI przeprowadzone zostały również lekcje historii dotyczące sytuacji Żydów na ziemiach okupowanej Polski – warunki życia w getcie, postaw Polaków wobec walki Żydów w Getcie Warszawskim oraz Polaków, którzy pomagali ratować Żydów podczas II wojny światowej – przygotowane w oparciu o relacje żyjących świadków i uczestników tamtych wydarzeń. Były one przygotowaniem uczniów do odbioru filmu „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943” przygotowanego przez Muzeum Polin w Warszawie.

/SP 4/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here