W murach kaplicy zamkowej rozbrzmi średniowieczna muzyka

14 maja w kaplicy zamkowej zagra Zespół Muzyki Dawnej „Scandicus”. Będzie to pierwszy koncert w ramach cyklu „Musica cantuaris”. Początek koncertu o godz. 19.00, wstęp wolny. 

„Scandicus” wykonuje muzykę średniowieczną. W swoim repertuarze ma pieśni zarówno religijne jak i świeckie, pochodzące z wielu źródeł, m.in.: Laudario di Cortona, Cantigas de Santa Maria, Llibre Vermell. W skład instrumentarium wchodzą: fidel, flety proste, harfa, lutnia, symfonia oraz instrumenty perkusyjne: riq, bendir.

- reklama -

Skład zespołu:

Agnieszka Mucha – śpiew Tymoteusz Dorda – śpiew, fidel Piotr Flis – harfa romańska, lutnia oud, flet prosty, kierownictwo artystyczne Jakub Kabus – śpiew, symfonia, bendir.

Co usłyszymy w ich wykonaniu?

Cantigas de Santa Maria

Niezwykłym przykładem nabożeństwa do Maryi, które odnalazło odzwierciedlenie w muzyce jest kilkaset pieśni zawartych w kilku zbiorach nazywanych łącznie Cantigas de Santa Maria. Powstały one na dworze kastylijskiego króla Alfonsa El Sabio – wielkiego miłośnika i mecenasa sztuki. Autorem niektórych z nich jest prawdopodobnie sam władca. Cantigas opisują liczne cuda zdziałane przez Matkę Boską i jej liczne ingerencje w ludzkie życie: aby napominać grzeszników, uzdrawiać chorych, pomagać najsłabszym, czy nagradzać sprawiedliwych. Co dziesiąta pieśń to cantiga de loor – wysławiająca imię i cnoty Maryi.

1. Prologo – Porque trobar

2. Cantiga 37 – Miragres fremosos

3. Cantiga 258 – Aquela que a séu Fillo

4. Cantiga 323 – Ontre toda las vertudes

5. Cantiga 279 – Santa Maria valed ai Senor

6. Cantiga 7 – Santa Maria Amar

7. Cantiga 260 – Dized ai’ trobadores

8. Cantiga 422 – Madre de Deus

9. Cantiga 166 – Como poden

Zespół koncertuje i bierze udział w festiwalach w całej Polsce a także poza granicami kraju. Scandicus chętnie występuje również w muzeach i podczas obchodów uroczystości związanych z upamiętnieniem wydarzeń historycznych. Spektakl Teatru HoM „La Rosa” z udziałem Zespołu „Scandicus” został nagrodzony wyróżnieniem w 2010 roku na XXXVII Tyskich Spotkaniach Teatralnych za oprawę muzyczną. W 2008 roku zespół wydał płytę „Laudario di Cortona”. Utwory z tej płyty prezentowane były w programie II Polskiego Radia oraz w Radio Katowice i Radio eM. W roku 2013 wydana została płyta „Bryd one brere”.

publ. /mh/

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here