10 maja – Dzień Pracownika Gospodarki Komunalnej

przedsiębiorstwo komunalne

W Raciborzu w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji, Przedsiębiorstwie Komunalnym i Zakładzie Zagospodarowania Odpadów zatrudnionych jest łącznie 278 osób.

- reklama -

To oni odpowiedzialni są w dużej mierze za codzienne życie miasta, zaspakajając podstawowe potrzeby społeczności. Dzień czy noc, śnieg, deszcz czy upał, niedziela czy święto, praca do najłatwiejszych nie należy. Czy trzeba usunąć awarię wodociągu, wywieźć śmieci, zapewnić przejazd autobusem, nakarmić bezdomne zwierzęta w schronisku, wykosić skwer, trudno wyobrazić sobie sprawne funkcjonowanie miasta bez pracowników sektora gospodarki komunalnej. Dziś obchodzą oni swój dzień.

Jak informuje serwis portalsamorządowy.pl., mówiąc o zatrudnieniu w sektorze gospodarki komunalnej w Polsce, możemy się odnieść do szacunków Głównego Urzędu Statystycznego. Według jego danych, w sektorze publicznym gospodarki narodowej pod koniec 2016 r. zatrudnionych było w Polsce prawie 3 mln osób. Dane są jednak ogólnikowe i nie odnoszą się wyłącznie do podmiotów działających na podstawie ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalne.

W Raciborzu największą spółką usług komunalnych jest Zakład Wodociągów i Kanalizacji, w którym pracuje blisko 150 osób. Dalszych 100 jest zatrudnionych w Przedsiębiorstwie Komunalnym. A przecież pod tę kategorię można podciągnąć chociażby Miejski Zarząd Budynków czy inne podległe miastu służby i zakłady.

/ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here