O astronomii w bibliotece – spotkanie z Karolem Wójcickim

Biblioteka Racibórz: Spotkanie z Karolem Wójcickim

– Każdy, kto spogląda w niebo i podziwia jego piękno, jest już astronomem – przekonywał w trakcie wtorkowego spotkania znany popularyzator astronomii i dziennikarz naukowy, Karol Wójcicki.

Karol Wójcicki, organizator jednych z największych na świecie wspólnych obserwacji nocnego nieba oraz wielu innych imprez popularnonaukowych a także twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage „Z głową w gwiazdach” na Facebooku, swoje wystąpienie skupił wokół zagadnienia współpracy amatorów z profesjonalistami, czyli tzw. nauce obywatelskiej, podając liczne przykłady projektów, takich jak SOHO Sungrazing Comets czy Galaktyczne ZOO, które już doprowadziły do wielkich odkryć.

- reklama -

– 85% ludności na świecie żyje w miejscach, w których nie widać drogi mlecznej. Aktualnie musimy się bardzo postarać, żeby ujrzeć nad głowami rozgwieżdżone niebo – ubolewał w trakcie spotkania Wójcicki. Na pocieszenie zaprezentował swoim słuchaczom swój niezwykły film „Światła północy – zorza polarna nad Islandią”.

Spotkanie z Karolem Wójcickim w raciborskiej Bibliotece cieszyło się dużym zainteresowaniem miłośników astronomii. Wydarzenie było dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Inf. nadesłana
oprac. /k/
Fot. MiPBP w Raciborzu

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here