O smogu na XVII Eko-Wystawie w Pietrowicach Wielkich [ZDJĘCIA]

O smogu na Targach EKO w Pietrowicach Wielkich
O smogu na Targach EKO w Pietrowicach Wielkich

O walce z niską emisją, projekcie ustawy „Czyste powietrze” oraz nowoczesnych, ekologicznych rozwiązaniach grzewczych. Pietrowice Wielkie eko konferencją zainaugurowały kolejną edycję targów. 

 

- reklama -

Eko-Wystawa „Ciepło przyjazne środowisku” w Pietrowicach Wielkich odbywa się po raz siedemnasty. Pierwszy raz targi zorganizowano w kwietniu 2000 roku z inicjatywy przewodniczącego rady gminy – Henryka Marcinka, który nie mógł pozostać obojętny na powracający w rozmowach z mieszkańcami temat ekologicznych źródeł ciepła.

Tradycyjnie, tegoroczne wydarzenie rozpoczęła ekologiczna konferencja, która w tym roku poświęcona była technologiom wspierającym walkę ze smogiem. – Chcemy namawiać na odnawialne źródła energii czyli fotowoltaikę, pompy ciepła, ponieważ ten rodzaj instalacji grzewczych na terenach wiejskich spełniałby swoją rolę – mówił nam wójt Pietrowic Wielkich, Andrzej Wawrzynek. Gmina ogłosiła realizację Programu Ograniczenia niskiej Emisji, w ramach którego mieszkańcy mogą liczyć na dofinansowanie na poziomie 40% na wymianę źródeł ciepła.

Gabriela Lenartowicz - posłanka PO
Gabriela Lenartowicz – posłanka PO

Podczas spotkania poseł Gabriela Lenartowicz zwróciła uwagę na potrzebę wprowadzenia ogólnopolskiej regulacji dotyczącej walki ze smogiem. Zapowiedziała, że jej ugrupowanie złoży do sejmu projekt Ustawy o Czystym Powietrzu – Ustawa jest na niezbędna  aby uniezależnić działania antysmogowe od koniunktury politycznej. (…) Potrzebne są pieniądze na głębokie termomodernizacje, na przyłączenie do sieci energetycznej, na dofinasowania do wymiany źródeł ciepła i odnawialne źródła energii, a także na dofinasowanie bieżących kosztów, jeśli ich wysokość po zmianie instalacji na ekologiczną będzie dla obywatela wyższa niż do tej pory. Nie wystarczy komuś sfinansować wymiany źródła ciepła, ocieplić budynek, jeśli nie będzie go później stać na to ogrzewanie. – tłumaczyła poseł. Zasady dopłat do paliw jakie przewidywałaby zapowiadana ustawa są w trakcie konsultacji eksperckich.

Koszt realizacji takiego projektu szacuje się ma 9 mld złotych rocznie – przeszło 3 mld zł to środki, które do tej pory płyną z funduszy europejskich, samorządowych, rządowych czy dotacji Narodowego oraz Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska. Pozostała kwota miałaby być zapewniona  ze środków, które odprowadzamy do budżetu w rachunkach za prąd.

Oficjalne otwarcie EKO-Wystawy
Oficjalne otwarcie EKO-Wystawy

W tym roku podczas targów prezentuje się około 150 wystawców. Organizatorzy spodziewają się około 30 tys. odwiedzających. Eko-Wystawa to jednak nie tylko ekologiczne wydarzenie. To także piknik rodzinny z bogatym programem artystycznym. Dziś w ramach pietrowickiej biesiady przed publicznością na scenie zaprezentują się: Zespoł De Silvers, Bernadeta Kowalska i Przyjaciele, Zespół Jinks oraz Kwaśnica Bawarian Show. Natomiast jutro o godzinie 20.15 zagra gwiazda wieczoru- zespół Golec uOrkiestra.

Organizatorzy przewidują, że Targi Eko-Wystawa odwiedzi około 30 tys. osób
Organizatorzy przewidują, że Targi Eko-Wystawa odwiedzi około 30 tys. osób

Mateusz Herba

fot. Ireneusz Burek

- reklama -

4 KOMENTARZE

  1. Przejrzałem. 131 zdjęć – a każdy z VIP-ów ma przynajmniej po 3 fotki. Relacja z „Targów… próżności” zaliczona.

  2. Chciałam zobaczyć eksponaty, a zobaczyłam portrety ludzi, ciągle tych samych. Żeby to jeszcze były jakieś portrety artystyczne, ale po co komu wątpliwej jakości portrety obecnych na sali? Rozumiem ze dwa zdjęcia pokazujące ile ludzi przyszło, ale więcej – po co? Stroje oglądać, makijaże, czyjeś twarze? Bez sensu taka fotorelacja z Targów.

    • Jak chciałeś zobaczyć eksponaty to należało się wybrać na targi. To jest relacja z konferencji a nie ze stoisk. Teksty wypadałoby czytać ze zrozumieniem.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here