Owsiszcze: Ksiądz Eryk Czech świętował 50 lat kapłaństwa [ZDJĘCIA]

owisiszcze ksiadz eryk czech

Ks. Eryk Czech ponad połowę swojej służby kapłańskiej spędził w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Owsiszczach. W miniony poniedziałek wraz z mieszkańcami świętował jubileusz 50-lecia kapłaństwa.

11 czerwca ksiądz Eryk Czech, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Owsiszczach, obchodził 50-lecie kapłaństwa. Dzień później, w poniedziałek, odbyła się msza święta, w której uczestniczyli księża z dekanatu tworkowskiego oraz koledzy z seminarium, rodzina, delegacje i parafianie. Nie zabrakło podziękowań, gratulacji i życzeń. Dla jubilata wystąpiły przedszkolaki i dzieci ze szkoły, a także zagrała Orkiestra Dęta Gminy Krzyżanowice.

Ks. Eryk Czech urodził się 17 maja 1942 roku w Dobrzeniu Wielkim. Po maturze w roku 1960 wyjechał do Nysy na studia w Wyższym Seminarium Duchownym. W latach 1962-64 przerwał studia w związku z powołaniem do wojska. Po odbyciu zasadniczej służby wojskowej wrócił do seminarium. 11 czerwca 1967 r. przyjąć święcenia kapłańskie z rąk ks. Biskupa Ordynariusza Franciszka Jopa w Katedrze w Opolu. Mszę prymicyjną odprawił w kościele parafialnym Św. Katarzyny w Dobrzeniu Wielkim.

- reklama -

Jako wikary ks. Eryk Czech służył w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu, a także w Kamieniu Śląskim (kościół pw. Św. Jacka), Zabrzu-Biskupicach (kościół pw. Św. Jana Chrzciciela), Opolu (kościół „na górce” Św. Wojciecha) i Popielowie (kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Aniołów). W 1978 r. został proboszczem parafii Turków, gdzie w kościele pw. Św Alojzego służył przez 12 lat.

31 sierpnia 1990 r. ks. Eryk Czech dowiedział się o przeniesieniu do Owsiszcz, a już w niedzielę 9 września odprawił mszę w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Rozpoczął także pracę w szkole podstawowej jako katecheta, gdzie uczył i aktywnie uczestniczył w życiu placówki do 2014 r.

W czasie swojej kapłańskiej posługi troszczył się o parafian z Nowej Wioski, Owsiszcz i Wydala. Przez 27 lat udzielił: 314 chrztów oraz 127 Sakramentów Małżeństwa, a także przygotował 342 dzieci do I Komunii Świętej oraz 307 kandydatów do Sakramentu Bierzmowania. Odprowadził 334 parafian na wieczny odpoczynek. Wspólnie z parafianami dbał o wygląd świątyni, planując i realizując wiele prac remontowych.

fot. UG Krzyżanowice
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here