Nie żyje Marian S. Zawisła. Artysta plastyk, kustosz muzeum…

Marian Zawisła

W wieku 74 lat zmarł dzisiaj, 4 lipca, artysta plastyk związany z raciborskim muzeum. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 6 lipca.

- reklama -

4 lipca zmarł nagle Marian S. Zawisła – artysta plastyk, kustosz muzeum w Raciborzu. – Nasz wieloletni kolega i współpracownik. Był bardzo ważną osobą dla miasta, a przede wszystkim dla nas muzealników. Z jego doświadczenia, wspomnień korzystały kolejne pokolenia pracowników. Był dla nas wsparciem w codziennej pracy. Na pewno na zawsze zostanie w naszej pamięci jako dobry kolega, jako osoba tworząca historię naszej instytucji – napisali pracownicy muzeum po śmierci artysty. Pogrzeb odbędzie się w czwartek, 6 lipca, o godz. 12:00 na cmentarzu Jeruzalem.

Marian S. Zawisła urodził się 25 września 1942 roku w Rozwadowie. Studiował na Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych – Wydział malarstwa i grafiki w Katowicach. Dyplom uzyskał w 1968 roku. W 1970 roku rozpoczął pracę w raciborskim muzeum, w którym pracował aż do emerytury, czyli do 27 grudnia 2007 roku. Podczas wernisażu wystawy zorganizowanej z okazji 40-lecia pracy twórczej mówił: – Dziś jestem pierwszy dzień na emeryturze. Wczoraj jeszcze pracowałem w muzeum. Przeszłość rysuje mi się ciepło. Nie pamiętam o rzeczach, o których musiałbym wspominać z niesmakiem. Nigdy nie liczyłem, ile zrobiłem. To, co robię, robię z serca. Mój zysk jest wtedy, gdy to, co zrobię, sprawiło komuś przyjemność…

Marian Zawisła

Marian S. Zawisła na tle swoich prac. Czytaj również: Otwarcie jubileuszowej wystawy oraz Otwarto wystawę raciborskich plastyków

Marian S. Zawisła miał na swoim koncie kilkadziesiąt wystaw indywidualnych malarstwa, grafiki i rysunku satyrycznego, liczny udział wystawach zbiorowych: plastyków raciborskich, poplenerowych Związku Polskich Artystów Plastyków w Katowicach i Opolu, międzynarodowych na terenie Czech i Niemiec, a także obecność w kilkudziesięciu plenerach w kraju i zagranicą.

Zegar Zawisła

– Są ludzie, których ślady pozostają widoczne dla wszystkich. Ich talent, zdolności mają w sobie jakby zaklętą moc, która sprawia, że potrafią one nawet zdobić frontony budynków. W Raciborzu taką zdolność miał Marian Zawisła. Jego prace przez całe dziesięciolecia dekorowały piękne kamienice centrum. Mozaiki, które stworzył, zaczerpnięte z tradycji śląskiej przyciągają, dają wrażenie naturalności, ocieplają tę fantastyczną ulicę Długą. Jeszcze pod koniec czerwca artysta pracował przy renowacji „Zegara”, kompozycji powstałej jeszcze w 1974. Chciał jeszcze odnowić pozostałe prace – wspomina Leszek Iwulski, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Racibórz.

Jego prace są m.in. w zbiorach: BWA, muzeów w Raciborzu, Opolu, Nysie, Katowicach, Rybniku i w innych instytucjach państwowych, jak i są własnością osób prywatnych w kraju i zagranicą. Będąc pracownikiem muzeum, zorganizował blisko 300 wystaw sztuki współczesnej, dawnej oraz ze zbiorów muzealnych.

Fot. 1 – Muzeum Racibórz

/j/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here