Racibórz: Letnia Akcja Zamkowe Zuchy 2017

anna izdebska zamek piastowski raciborz

Już wkrótce ruszy akcja Zamkowe Zuchy, czyli cykl spotkań warsztatowych i zabawowych dla dzieci i młodzieży.

2 sierpnia o godz. 10:00 na Zamku Piastowskim w Raciborzu rozpocznie się akcja Zamkowe Zuchy 2017. W tym roku potrwa ona przez pierwsze trzy tygodnie sierpnia jako cykl spotkań warsztatowych i zabawowych dla dzieci i młodzieży. Wszystkie zajęcia odbywać się będą na zamkowym trawniku przy starych murach w godz. od 10:00 do 12:00. – Dobra zabawa gwarantowana dla całej rodziny – zapewnia Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

- reklama -

Program akcji Zamkowe Zuchy 2017:

2 sierpnia (środa) godz. 10:00-12:00
„Gliniane Naczynie – z tego stworzymy coś nowego…”. Wykorzystanie glinianych naczyń (na różnym etapie ich powstawania) – szkliwione lub nieszkliwione. Każdy uczestnik zajęć będzie miał do wyboru dowolne naczynie ceramiczne i dodatkowe materiały: sznurek, klej, kawałki drewna, dodatkowe elementy ozdobne, tekstylne i pasmanteryjne, kamienie itp. Wymienione materiały i dodatki posłużą do zmiany naczynia w nowe, stworzone według własnego pomysłu – pomogą nadać mu nową funkcję użytkową i dekoracyjną. Zajęcia mają na celu rozwijanie wyobraźni i kreatywności. Efektem końcowym działań artystycznych jest stworzenia nowego przedmiotu użytkowego o charakterze dekoracyjnym. Celem zajęć jest inne spojrzenie na gotowe wyroby ceramiczne – nadanie nowej funkcji przedmiotom już istniejącym. Po skończonych zajęciach powstaną ciekawe przedmioty, które będą być może ozdobą ogrodu, wiszącą dekoracją ściany, rodzajem rzeźby, pojemnika czy lampionu.

Zajęcia poprowadzi Aleksandra Mrok-Rutkowska z Pracowni Ceramiki Gliniane w Radlinie. Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w warsztatach w towarzystwie rodziców lub opiekunów. Koszt udziału to 6,50 zł od osoby. Zgłoszenia przyjmujmowane są do 31 lipca (poniedziałek). Karta zgłoszenia uczestnictwa do pobrania tutaj.

W przypadku dużego zainteresowania zajęcia dla drugiej grupy odbędą się również 2 sierpnia, dodatkowo od 12:00 do 14:00.

9 sierpnia (środa) godz. 10:00-12:00
Warsztaty płatnerskie, czyli wykuwanie inicjałów, wybijanie monet – spotkanie z płatnerzem, Robertem Stefanowskim z Raciborza.

14 sierpnia (poniedziałek) godz. 10:00-12:00
Zajęcia integracyjne człowiek–koń, które poprowadzi Anna Izdebska z Gliwic. Specjalizuje się w tresurze i zajęciach z końmi. Na koncie ma udział w licznych zawodach rangi mistrzowskiej, prezentacjach i pokazach, w tym hiszpańskiego stylu Doma vaquera, a także występ na… deskach teatru.

– Moja przygoda z końmi zaczęła się w Krakowie. Tam po wielu zmianach i szukaniu swojego miejsca trafiłam pod skrzydła wspaniałego trenera Andrzeja Brehonia. To on nauczył mnie (już wtedy naturalnie), jak jeździć, żeby jedno i drugie czuło się wspaniale. I tak przeszło nam kilka lat czynnego uprawiania skoków przez przeszkody, wspólnych wieczorów na oglądaniu naszych jeździeckich zmagań na video… aż doszło do tego, że to trener wiózł mnie do ślubu a nie własny ojciec – mówi Anna Izdebska.

– Zawsze konie były gdzieś, ponad wszystkim. Niestety, brak możliwości (jeden koń, czas, małe dzieci) skłoniły mnie do zakończenia czynnego uprawiania skoków, zrobienia sobie małej przerwy… I wtedy zobaczyłam jego… Elbasim stał na pastwisku w Kielnarowej i patrzył tymi swoimi dużymi oczami, a jego uszy stykały sie do środka nadając mu jeszcze bardziej orientalny wyraz. Postanowiłam, że będzie mój i za dwa miesiące wiozłam go do stajni. Zaczęło się! Przywiozłam Elbasima na kurs do Steve’a Halfpenny i dopiero wtedy uświadomiłam sobie, że nic o koniach nie wiem. Dlatego też dopiero wtedy zaczęłam się ich uczyć – dopowiada Anna Izdebska.

Więcej informacji o Annie Izdebskiej można znaleźć na jej stronie: www.domavaquera.com.pl.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here