Finał Grand Prix Raciborza na III Rafako Półmaraton Racibórz

robert antczak raciborz
Robert Antczak z Raciborza zajmuje pierwsze miejsce w klasyfikacji Grand Prix Raciborza w kategorii mężczyzn.

Robert Antczak i Anna Szyjka prowadzą w klasyfikacji Grand Prix Raciborza. Czy utrzymają swoje miejsca po półmaratonie?

W ramach Rafako Półmaraton Racibórz, który odbędzie się 27 sierpnia, będzie miał miejsce finał zmagań o Grand Prix Raciborza. Rywalizacja ta trwa w ramach projektu 4 Biegi Racibórz, wpisującego się w jubileusz 800-lecia nadania praw miejskich. Uczestnicy raciborskich biegów – Biegu Nadodrzańskiego, Biegu Twardziela i Biegu Bez Granic – otrzymali wyjątkowe medale. Wraz z czwartą częścią, z półmaratonu, stworzą pamiątkę z Raciborza.

- reklama -

Ci biegacze, którzy wzięli udział we wszystkich zawodach, walczą również o Grand Prix Raciborza. Zdobywali oni punkty, analogicznie do miejsca, które zajęli. Wygra ta osoba, która zbierze ich najwięcej – osobno sklasyfikowane są kobiety, osobno mężczyźni. Na czym polega punktacja? – Punktacja liczona była od pierwszych zawodów, czyli Biegu Nadodrzańskiego. Wyglądało to tak, że pierwszy zawodnik, który dotarł do mety, otrzymał tyle punktów, ile było zawodników, plus dodatkowych 20 za zwycięstwo – tłumaczy Krzysztof Borkowski, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Raciborzu i dyrektor biegu.

Wśród mężczyzn wystartowało wówczas 335 uczestników, więc Łukasz Skwarecki, który jako pierwszy pojawił się na mecie, otrzymał 355 pkt. Kolejny zawodnik zdobył 344 pkt, w tym 10 za 2. miejsce. Trzeciemu na mecie naliczono 333 plus 5. za podium. Reszta zawodników otrzymała sumę punków adekwatną do zajętego miejsca, z czego ostatni zawodnik na mecie miał 1 punkt.

W Biegu Twardziela wystartowało więcej osób, jednak punkty w kategorii Grand Prix naliczane były tylko w przypadku zawodników, którzy startowali w poprzednim biegu zaliczanym do projektu. Sportowców w Grand Prix jest mniej niż wszystkich startujących, ale żeby było sprawiedliwie, to pierwsza trójka otrzymała tyle samo punktów, co podczas pierwszego biegu. Ta sama skala punktacji obowiązuje w kolejnych zawodach. Ostatnie z nich to Rafako Półmaraton Racibórz.

Po każdym biegu najlepszy zawodnik otrzymuje żółtą koszulkę lidera. Obecnie jest nim Robert Antczak z Raciborza. Wśród kobiet bezkonkurencyjna jest Anna Szyjka. Na drugim miejscu uplasowali się: Bożena Walaszek i Łukasz Skwarecki. Trzecią pozycję obecnie zajmują Anna Olaniszyn i Mateusz Wolnik.

oprac. /kp/

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here