25 lat po wielkim pożarze w Kuźni Raciborskiej [ZDJĘCIA]

25 lat pozar kuznia raciborska 1992

W Kuźni Raciborskiej odbyły się uroczystości z okazji 25. rocznicy pożaru lasów w Kuźni Raciborskiej.

W tym roku mija 25 lat od największego po wojnie pożaru lasów w zachodniej i środkowej Europie. 26 sierpnia 1992 roku ok. godz. 13:50 z dwóch wież obserwacyjnych napłynęły jednocześnie meldunki o pojawiającym się dymie wzdłuż torów kolejowych linii między Kuźnią Raciborską a Raciborzem. Po czterech godzinach płonęło 600 ha terenu, a po kolejnych czterech – 2200 ha. W sumie pożar lasów w rejonie Kuźni Raciborskiej, Kędzierzyna-Koźla, Rud Raciborskich i Rudzińca pochłonął blisko 10 tys. ha lasu.

- reklama -

Akcja gaśnicza trwała w sumie przez 26 dni. Gaszeniem zajmowało się ponad 10 tys. osób. W akcji brało udział 1100 samochodów pożarniczych, 4 helikoptery, 27 samolotów, 48 ciągników ciężkich i specjalistycznych, 25 ciągników rolniczych i 36 cystern kolejowych na wodę. 50 osób było wówczas hospitalizowanych, a ok. 2000 odniosło drobne urazy. Zginęło dwóch strażaków: młodszy kapitan Andrzej Kaczyna i druh Andrzej Malinowski.

Od 1993 roku co roku ku pamięci poległych strażaków w Raciborzu organizowany jest memoriał. Rocznica pożaru w szczególny sposób została upamiętniona również w Kuźni Raciborskiej. 18 sierpnia stadionie miejskim odbyły się uroczystości pod hasłem „Tragedia, współpraca, doświadczenie, przyszłość”. Odprawiono mszę świętą w intencji poległych strażaków mł. kpt. Andrzeja Kaczyny i dh. Andrzeja Malinowskiego. Następnie miała miejsce oficjalna część uroczystości: apel, defilada służb mundurowych, wręczanie odznaczeń i odznak. Oficjalne delegacje złożyły także kwiaty pod krzyżem upamiętniającym śmierć poległych strażaków. Zaplanowano też pokaz akcji – współdziałania i sprzętu służb mundurowych. Wystąpiły: Orkiestra Reprezentacyjna Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, Zespół Reprezentacyjny Sygnalistów Myśliwskich Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach i orkiestra Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu.

Katarzyna Przypadło

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here