Szkoła Muzyczna w Raciborzu przechodzi gruntowny remont [ZDJĘCIA]

0
Szkoła Muzyczna w Raciborzu
Szkoła Muzyczna w Raciborzu

To pierwszy tak kompleksowy remont od 1978 roku, od kiedy to placówka działa przy ul. Ogrodowej. Szkoła zostanie docieplona, modernizacji doczeka się też sala koncertowa.

- reklama -

Remont raciborskiej Szkoły Muzycznej to część przedsięwzięcia Ministerstwa Kultury realizowanego pod nazwą Kompleksowa modernizacja energetyczna wybranych państwowych placówek szkolnictwa artystycznego w Polsce w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i środowisko na lata 2014-2020”. Wartość projektu to ponad 501,4 mln zł, z czego 409 mln daje Unia Europejska. Ministerstwo pozyskało tę kwotę na modernizację energetyczną 139 publicznych placówek szkolnictwa artystycznego (szkoły muzyczne, szkoły plastyczne, szkoła baletowa, bursy) na terenie całego kraju. Środki zostaną przeznaczone na remonty 187 starych, zniszczonych, drogich w utrzymaniu budynków w całej Polsce – głównie w małych i średnich miejscowościach.

 

Remont szkoły w Raciborzu ruszył w czerwcu br. Prowadzi go wyłoniona w przetargu firma DOMBUD. Łączny koszt robót to 8 mln zł, z czego 6,5 mln pochłonie termomodernizacja, pozostałe 1,5 mln przeznaczono na odnowienie sali koncertowej, które to staraniem dyrekcji szkoły udało się wywalczyć w resorcie kultury. W zakresie termomodernizacji budynku przewidziano następujące prace: docieplenie ścian zewnętrznych, wymiana stolarki zewnętrznej okiennej i drzwiowej, izolacja przeciwwilgociowa i termiczna ścian fundamentowych, docieplenie stropu i stropodachu wełną mineralną i granulatem styropianowym, izolacja przeciwwilgociowa posadzki i pokrycie posadzki oraz ścian płytkami ceramicznymi, wykonanie prac tynkarskich, malarskich i murowych, wymiana okablowania elektrycznego, montaż nowych opraw oświetleniowych, wymiana instalacji c.o. wraz z orurowaniem, montaż systemu monitoringu w oparciu o układy typu DDC, izolacja termiczna przewodów. Jeśli chodzi o salę koncertową, to m.in. przebudowana zostanie scena, schody na widowni, wymienione będą sufity, posadzki, siedzenia, stolarka okienna i drzwiowa. Rzecz jasna obiekt jest modernizowany z myślą, by ułatwić korzystanie z niego osobom niepełnosprawnym.

Według stanu na połowę sierpnia 2017 roku postęp prac związanych z gruntownym remontem Szkoły Muzycznej przedstawia się następująco: całkowicie zdemontowana została sala koncertowa, przygotowano do wymiany okna, zdjęte są grzejniki. Rozpoczęto też prace przy demontażu znajdującej się przed frontową elewacją budynku nieczynnej fontanny.

Firma realizująca remont ma 370 dni na wykonanie wszystkich prac, licząc od rozpoczęcia, tj. od czerwca. Do tego czasu szkoła działać będzie w gmachu Gimnazjum nr 5 przy ul. Opawskiej. To dzięki m.in. tej przeprowadzce udało się przyspieszyć termin remontu, gdyż jak twierdzi dyrektor Piotr Pisarczyk, są w Polsce szkoły w dużo gorszym stanie, pilniej wymagające renowacji. Dzięki przychylności władz miasta, które udostępniły obiekt po wygaszanym gimnazjum, prace przy Ogrodowej już idą zgodnie z harmonogramem pełną parą. Jest to pierwsza w historii szkoły tak duża przebudowa. Przypomnijmy, akt erekcyjny w fundamenty Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Raciborzu wmurowano przy Ogrodowej w lipcu 1973 roku (wcześniej szkoła funkcjonowała przy ul. Drzymały), budowę ukończono niemal dokładnie po 5 latach. Pierwszy rok szkolny w nowym obiekcie rozpoczął się 1 września 1978 roku. 23 listopada 2001 roku szkoła otrzymała imię Stanisława Moniuszki. Niestety, jak dotąd bez skutku pozostają starania o uzyskanie II stopnia nauczania, pozwalającego m.in. kształcić zawodowych muzyków.

Fot. Ireneusz Burek

Paweł Strzelczyk

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here