30 mieszkańców gminy Nędza z dofinansowaniem do wymiany pieca

pellet biomasa piece gmina nedza

Pierwsze umowy zostały już podpisane. Gmina Nędza otrzymała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, część pieniędzy wykłada też z własnego budżetu.

30 mieszkańców gminy Nędza, którzy wcześniej złożyli wniosek, otrzyma dofinansowanie do wymiany pieca. Gmina na pomoc dla mieszkańców otrzymała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Część pieniędzy wykłada też z własnego budżetu. W sumie kwota dotacji wynosi 20% kosztów realizacji inwestycji, przy czym maksymalnie 3 tys. zł.

- reklama -

– Skala projektu być może nie jest duża w stosunku do potrzeb, jednak Gmina chce poznać skalę zainteresowania mieszkańców. Podobne działania z pewnością będą realizowane w przyszłości – podkreśla wójt Anna Iskała.

Dofinansowanie do inwestycji jest udzielane jednorazowo do danego budynku mieszkalnego. Nie mogą nim być objęte prace wykonane przed datą podpisania umowy z gminą Nędza. Warunkiem jest likwidacja starego źródła ciepła. Aby otrzymać dofinansowanie, należy zainstalować kocioł na paliwo stałe – węglowy z automatycznym dozowaniem paliwa lub na biomasę. Oba rozwiązania muszą spełniać wymagania klasy 5 według normy PN-EN 303-5:2012. Kosztami kwalifikowanymi realizacji inwestycji są koszty zakupu oraz montażu nowego źródła ciepła.

Większość mieszkańców, która złożyła wniosek o dofinansowanie w gminie, ubiega się też o wsparcie w ramach programu Smog Stop, realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Informacja o wynikach naboru wniosków ma się ukazać na przełomie września i października. Wnioskodawca może uzyskać 25% kosztów zadania, ale nie więcej niż 4,5 tys zł. Oba programy można łączyć, co oznacza, że łączna kwota dofinansowania może sięgnąć 7,5 tys. zł.

„Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”. 

————————————————

 Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na:

/kp/

- reklama -

2 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here