Kornowac – gmina pełna energii! [ZDJĘCIA]

ekologia

Zakończył się nabór wniosków o dotacje na dofinansowanie kolektorów słonecznych, powietrznych pomp ciepła oraz instalacji fotowoltaicznych o mocy 3kW na budynkach jednorodzinnych zlokalizowanych na terenie gminy Kornowac.

- reklama -

Instalacje fotowoltaiczne, kolektory słoneczne czy pompy ciepła zaczynają się trwale wpisywać w krajobraz polskich miast i wsi. Nic dziwnego – większość z nas chciałaby ograniczyć do minimum rachunki za prąd i ciepłą wodę dzięki fotoogniwom, popularnym „solarom” czy powietrznym pompom ciepła. Realizowany w  gminie projekt „Gmina Naturalnie Słoneczna” umożliwił zabudowę kolektorów słonecznych na wielu budynkach. Dostrzegając dużą popularność odnawialnych źródeł energii w  gminie, przygotowano kolejny projekt, w ramach którego mieszkańcy mogli uzyskać dotację nie tylko do kolektorów słonecznych, ale i do paneli fotowoltaicznych oraz powietrznych pomp ciepła.

Na co finansowanie i jakie korzyści?

Dotację można uzyskać na dofinansowanie kolektorów słonecznych, powietrznych pomp ciepła oraz instalacji fotowoltaicznych o mocy 3kW na budynkach jednorodzinnych zlokalizowanych na terenie gminy Kornowac. Kolektory słoneczne i powietrzne pompy ciepła służą do podgrzewania wody użytkowej, natomiast panele fotowoltaiczne zamieniają energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Taka instalacja nie tylko da spore oszczędności, ale również sprawi, że rosnące ceny energii nie będą tak dokuczliwe. Instalacja fotowoltaiczna o mocy 3kW w ciągu roku wygeneruje około 3000 kWh. W ciągu roku 4-osobowa rodzina zużywa około 4500 kWh, więc nasza mikroelektrowania co prawda, nie pokryje całego zapotrzebowania na energię, ale prawie 50% – 60% oszczędności to również spore oszczędności w domowym budżecie.

Ile to kosztuje?

Zakup instalacji kolektorów słonecznych dla czteroosobowej rodziny to koszt około 10 – 13 tys. zł. Instalacja fotowoltaiczna to wydatek wyższego rzędu – tego typu instalacji dla domu jednorodzinnego to koszt rozpoczynający się od około 17 – 20 tys. zł za typową instalację o mocy 3kW. Pomimo niewątpliwych korzyści – trzeba stwierdzić, iż wydatek jest niemały. Na szczęście, zarówno w przypadku kolektorów, jak i ogniw fotowoltaicznych pojawia się możliwość znacznego ograniczenia kosztów, jakie trzeba będzie ponieść – środki z Regionalnego Programu Operacyjnego pozwolą pozyskać mieszkańcom dotację nawet do 85%. Szacunkowy koszt dla mieszkańca (tzw. wkład własny) wyniesie 15%. Dokładne kwoty będą znane dopiero po wyłonieniu wykonawcy zadania, jednak można założyć, iż nie przekroczą one 6 tys. zł dla instalacji fotowoltaicznej, zaś w przypadku kolektorów słonecznych i powietrznej pompy ciepła będzie to maksymalnie 4 tys. zł.

Dla kogo?

Z dotacji mogli skorzystać właściciele lub współwłaściciele domów mieszkalnych na terenie gminy Kornowac (wyłączone zostały budynki w których jest prowadzona działalność gospodarcza), którzy złożyli wymagane dokumenty w okresie do 16 sierpnia 2017 r. i zostali zakwalifikowani do uczestnictwa w projekcie.

„Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”. 

————————————————

 Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na:

/ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here