Narodowe Czytanie: Pieczęć prezydencka już na Zamku Piastowskim

narodowe czytanie pieczec raciborz

W tym roku podczas VI edycji Narodowego Czytania lekturą będzie „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Wszyscy chętni będą mogli ozdobić swoje egzemplarze książki specjalną pieczęcią.

2 września w godz. 17:00-19:00 na Zamku Piastowskim w Raciborzu będzie trwała VI edycja Narodowego Czytania. Tym razem lekturą zostało wybrane „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Podobnie jak w ubiegłym roku, wszyscy chętni będą mogli ozdobić swoje egzemplarze książki specjalną pieczęcią, która dotarła właśnie na Zamek Piastowski z Warszawy.

- reklama -

Czytanie odbędzie się, podobnie jak w ubiegłym roku, przy baszcie na Zamku Piastowskim w Raciborzu. – Już dziś zapraszamy wszystkich chętnych mieszkańców powiatu, którzy lubią czytać i chcieliby przyłączyć się do akcji. Dramat Wyspiańskiego zwyciężył podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji – zachęca Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

„Wesele. Dramat w trzech aktach”, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie „Wesele” zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań „Wesela”.

fot. Zamek Piastowski w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here