W Tworkowie odbył się piknik pod gwiazdami [ZDJĘCIA]

Ponad 300 osób wzięło udział w polsko-czeskim pikniku, podczas którego można było m.in. wziąć udział w obserwacji nieba nad Tworkowem.

W piątkowy wieczór przy ruinach zamku w Tworkowie gmina Krzyżanowice zorganizowała „Piknik pod gwiazdami”. Pojawiło się na nim ponad 300 osób w różnym wieku, również całe rodziny, z Polski i Czech. Kosmos uczestnikom przybliżyli Michał Witek i Dawid Barteczko z Astrohunters – astronomowie-pasjonaci z Pszowa i Rydułtów, zajmujący się popularyzacją astronomii.

- reklama -

W ramach pikniku odbył się pokaz filmu, na którym można było zobaczyć odległe galaktyki, Drogę Mleczną, a także zdjęcia nocnego nieba na polsko-czeskim pograniczu. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych cierpliwi uczestnicy doczekali się zaplanowanej obserwacji nieba nad Tworkowem. Zobaczyli Galaktykę Andromedy, gromadę kulistą Herkulesa i układ podwójny gwiazd w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy.

„Piknik pod gwiazdami” to jeden z elementów projektu „Popularyzacja astroturystyki na polsko-czeskim pograniczu” realizowanego wspólnie przez gminy Krzyżanowice i Szylerzowice. W ramach projektu, dofinansowanego z Unii Europejskiej, zakupiono teleskopy oraz lornetki, które służą do obserwacji nocnego nieba. Gminy wydały także materiały promocyjne oraz publikacje pt. „Gmina Krzyżanowice pod gwiazdami” i „Gmina Szylerzowice pod gwiazdami”, które ukazują zabytki obu gmin pod nocnym niebem. Publikacje i materiały promocyjne rozdawane były podczas pikniku.

fot. UG Krzyżanowice
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here